Továrník Baťa tragicky zahynul při letecké nehodě u otrokovického letiště

Továrník Baťa tragicky zahynul při letecké nehodě u otrokovického letiště zdroj: History-if.blog.cz

12. 7. 2012, 16:27 | Michala Ondrušková

stalo se 12. července 1932 ½ 20. stol.

Otrokovice – Nejen naši zemi a obchodnický svět zastihla smutná zpráva o tragické smrti známého zlínského podnikatele Tomáše Bati.

Brzké mlhavé ráno se stalo osudným jemu i pilotu Jindřichu Broučkovi, když krátce po startu z otrokovického letiště se jejich letadlo z nejasných příčin zřítilo.

Baťu dnes čekala obchodní cesta do Švýcarska, kde se poblíž Curychu měla otvírat nová továrna a kde se měl setkat se svým synem Tomíkem. Podle zpráv, které se nám podařilo získat, se podnikatel nechal telefonem vzbudit ve čtyři hodiny ráno, krátce se rozloučil s manželkou a nasedl do vozu na své oblíbené místo vedle řidiče.

Když automobil dorazil na letiště na otrokovickém Bahňáku, údolí Moravy pokrývala hustá mlha. Po delším čekání, kdy se začínalo pozvolna vyjasňovat, se před šestou hodinou ranní Brouček i Baťa rozhodli vzlétnout. Ačkoli Baťa jindy létal v pohodlné kabině pro cestující, tentokrát obsadil místo vedle pilota a letoun odstartoval.

Nejasná příčina pádu letadla

Podle ředitele letiště Karla Batíka došlo k několika skutečnostem, které se možná staly osudnými. Batík chtěl před startem vyslat do vzduchu jednomístný letoun, který by zkontroloval situaci, ale Brouček to nepovažoval za nutné. Za druhou chybu Batík považuje rozhodnutí pilota vzlétnou směrem na sever, ačkoli bylo bezvětří, a mohl tak vzlétnout k jihu. Tímto se letadlo dostalo přímo do zbývající mlhy.

Letoun Junkers F 13, jeden z devíti z Baťovy soukromé letky, vzlétl směrem k Tlumačovu, avšak po několika minutách se zvuk motoru nad letiště vrátil, i když tentokrát podle svědků zněl poněkud jinak, z čehož lze usuzovat, že krátce po startu začal vynechávat motor, a za havárií tak nestojí mlha ani chyba pilota, ale technická porucha na stroji.

Po necelých desíti minutách přišla zpráva z nedalekých papíren, kde se letadlo zřítilo. Je pravděpodobné, že v mlze nemohl najít Brouček místo k přistání, a proto zamýšlel vrítit se zpět na letiště, které dobře znal. Křídlem ale zachytil o sloup elektrického vedení, či o budovu pily nebo papírny. Ve velké rychlosti se stroj zřítil k zemi z výšky dvaceti či třiceti metrů.

Místo havárie

Google mapa

Trup letadla se rozlomil na několik částí, dokonce i motor se oddělil. Ani jeden ze dvou mužů na palubě neměl šanci havárii přežít a byli dle svědků na místě mrtvi, přestože jedna ze zpráv uvádí, že Baťa zemřel při převozu do nemocnice.

Těla obou obětí havárie byla převezena záchrannou stanicí do Zlína, jež brzy na to zahalil smutek a černé prapory, stejně jako Baťovy továrny.

Nešťastnou havárii již vyšetřuje komise okresního soudu z Napajedel a brzy by měla dorazit i komise ministerská. Již po několika hodinách po neštěstí se vyrojila řada dohadů, z velké části nepodložených, z nichž některé neopomíjejí ani sabotáž.

Pozůstalí i zaměstnanci závodů doufají, že se co nejdříve podaří vnést do tragédie trochu světla, i když ani řádné vysvětlení již naší zemi nevrátí velkého obchodního ducha a právem oblíbeného starostu města Zlína, o jehož rozkvět se právě Baťa zasloužil.

Křištálová kouleVěštecká koule

Odkrýt podrobnosti neštěstí se zcela nepodaří ani v budoucnu. A snad je i dobře, že se slavný podnikatel nedožil časů, kdy budou jeho závody a celoživotní dílo zestátněny, a přejmenovány na Svit. Pobočky v kapitalistických státech budou řízeny z Kanady, a teprve v roce 1991 se firma vrítí zpět do Zlína, který se rozrůstal i po Baťově smrti.

Jméno Baťa bude i v budoucnu synonymem podnikatelského ducha a nových myšlenek, které nepozbydou významu ani v moderních managementech. I když zemřel v nejlepších letech, bude pro Čechy napořád obrazem chudého ševcovského synka, který ke štěstí přišel.

Zdroj: Zlin.estranky.cz, Wikipedia.org, Rodinaonline.cz

Témata: létání, nehoda, úmrtí, Zlín

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 3. 6. 2020, včera měl(a) svátek Jarmil

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt