Tragédie: V Bratislavě havarovalo letadlo, neštěstí nikdo nepřežil

Tragédie: V Bratislavě havarovalo letadlo, neštěstí nikdo nepřežil zdroj: KS-SNB Bratislava / Ladislav Keller

24. 11. 2011, 11:07 | Jiřina Nováková

stalo se 24. listopadu 1966 60. léta

Bratislava – LZ101, letecká linka bulharsko-sovětské společnosti TABSO, ze Sofie přes Budapešť a Prahu do Berlína, se dnes stala synonymem obrovského neštěstí.

Letadlo havarovalo na svahu kopce Sakrakopec nedaleko letiště v Bratislavě. Při letecké katastrofě zahynulo všech 82 osob na palubě.

Letadlo odstartovalo z Budapešti v 11.46 hodin středoevropského času. Za dobu letu se počasí zhoršilo a letou z tohoto důvodu přistál  na bratislavském letišti. Po zklidnění nepříznivých povětrnostních podmínek let LZ101 odstartoval v 16.28 v téměř úplné tmě a start letounu proběhl normálně.

Nikdo zatím neví, z jakého důvodu, přibližně dvě minuty po odletu z bratislavského letiště, letadlo havarovalo 8 km od letiště na Sakrakopci v Malých Karpatech , v bratislavské čtvrti Rača.

Letadlo narazilo do zasněžené země v ostrém úhlu a ve velice vysoké rychlosti, když jeho motory vyvíjely plný výkon. Pokácelo velký počet stromů a během chvilky se rozpadlo. Vypukl prudký požár paliva, ale netrval dlouho, neboť úlomky a palivo byly rozmetány na velkém území.

Havárie letadla se stala poblíž Bratislavy, které bylo oblíbeným cílem výletníků. Tragédii tak vidělo a slyšelo mnoho místních obyvatel.

Témata: havárie, katastrofa, létání, nehody

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 4. 4. 2020, včera měl(a) svátek Richard

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt