Tragédie: V severním Atlantiku ztroskotal Titanic po nárazu do ledovce

Tragédie: V severním Atlantiku ztroskotal Titanic po nárazu do ledovce zdroj: Wikipedia.org

15. 4. 2011, 13:43 | Jiřina Nováková

stalo se 15. dubna 1912 ½ 20. stol.

Severní Atlantik – Obrovská tragédie. Moře slz a nekonečný smutek jsou synonymem strašného neštěstí. Ztroskotala největší loď světa –Titanic.

Zpočátku tichá a poklidná noc se stala svědkem všemocné síly vody severního Atlantiku. Nemilosrdně s sebou vzala a pohřbila na dno tajemného oceánu více než 1 500 lidí.

Monstrózní a luxusem vybavený parník Titanic společnosti White Star Line, plující z britského Southamptonu do New Yorku, ztroskotal během své první plavby po srážce s ledovcem. Největší loď v historii lidstva, která poskytovala nebývalý komfort, zázemí i důvěru, měla být nepotopitelná.

Ortel zpečetěn

Pýcha, která byla lodi vtisknuta významnou prestiží, jakoby předurčila rychlý konec. Veliké ego a málo pokory excelentní lodi, nějaká nevysvětlitelná nadpřirozenost se sloučila s krutým ortelem. Nejstrašnějším a nejbolestivějším, vyneseným nad většinou pasažérů.

Na palubě lodi bylo 2 228 cestujících, mezi nimi významní obchodníci a reprezentanti průmyslu, velcí finanční aristokraté, umělci a filmové hvězdy, vysocí představitelé vlád. Ale i imigranti, kteří snili o novém životě. Matky, otcové, synové a dcery.

Ve 02:15 hodin se Titanic začal po přídi rychle potápět. Po té se rozlomil v půli a ve 02:20 hodin klesl pod hladinu. Definitivně zmizel ve vodách studeného a nevlídného oceánu.

Těžko se tomu věří, těžko se o tom píše. Vše je ztraceno. Životy, majetek, co s sebou cestující vezli, vize a jejich naděje. Osud rozhodl a byl přespříliš krutý.

Křištálová kouleVěštecká koule

Brzy po zkáze Titanicu bude sestaven výbor, pověřený řízením vyšetřování tragédie.

Titanic narazil na ledovec v 11 hodin 39 minut v noci 14. dubna 1912, potopil se ve 2 hodiny 20 minut ráno, 15. dubna. Stále se bude spekulovat o tom, co přesně katastrofu.způsobilo.

Zjistilo se, že Titanic dostal několik varování o poloze ledovců. Také je jisté, že pouhých dvacet záchranných člunů mohlo pojmout jen 1 178 cestujících. To znamená, že při potopení by jich nepřežilo 1 029 za předpokladu, že čluny by byly naplněny.

Titanic by nešel tak rychle ke dnu a nemuselo by přijít tolik lidí o život, kdyby společnost, která ho postavila, nešetřila na stavebním materiálu. Tuto teorii napíší dva američtí badatelé.

Po dlouhé desítky let budou vědci vyšetřovat příčiny zkázy Titanicu. Budou zkoumat i vrak, ležící na dně oceánu. Otázka však zůstane  stále nezodpovězena. Jak je možné, že se parník po nárazu do ledovce potopil za pouhé tři hodiny?

Titanic bude na dně oceánu v roce 2012 sto let. Slaná voda a mořští živočichové konají své dílo a vrak se bude pomalu ale jistě rozpadat. Vědci z celého světa neustanou ve svém snažení vyzvednout z vraku kdysi majestátního Titanicu, co jen bude možné a zachovat důkazy nezměrného lidského neštěstí.

Témata: lodě, nehody

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 30. 3. 2020, včera měl(a) svátek Taťána

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt