U Národního muzea se zapálil dvacetiletý student

U Národního muzea se zapálil dvacetiletý student zdroj: CT24.cz

16. 1. 2011, 12:37 | Jakub Hájek

stalo se 16. ledna 1969 60. léta

Praha – Na rampě Národního muzea se dnes polil benzínem a zapálil dvacetiletý Jan Palach, student historie a politické ekonomie na Filosofické fakultě University Karlovy.

Mladý muž byl ve velmi vážném stavu s těžkými popáleninami převezen na oddělení pro léčbu popálenin do Legerovy ulice.

Hoří člověk! Utíkej tam!

Podařilo se nám získat výpověď svědků této smutné události. Prvními jsou manželé Indrovi:

„Byli jsme s manželkou v Domě potravin. Když jsem vyšli ven, uviděli jsme od kašny od Muzea vyběhnout hořící postavu, ze které šlehaly zvláštní silně oranžové plameny. Běžela ke soše sv. Václava, otočila se směrem k hlavnímu nádraží a před Domem potravin klesla na zem. Manželka vykřikla: Hoří člověk! Utíkej tam!

Když jsem k němu doběhl, byl tam už dispečer, který na něj hodil svůj kožich a já svůj svrchník. Vzpomínám si, že na nohou měl ještě dámský vínově červený kabát. Po uhašení plamene kožich dispečera nešel sundat. Byl spečen se zbytky oděvu toho mladíka.

Když jsem sundal svůj svrchník z horní části jeho těla, mladík vydechl a první slova byla: Přečtete dopis. Manželka se zeptala: Kde je dopis? Odpověď : U Muzea. Poslal jsem manželku najít tašku a sám jsem zůstal u něj, dokud nepřijela sanitka… více už ale nepromluvil.“

Škrtl zápalkou a v tu chvíli byl jedna hořící pochodeň

Druhým očitým svědkem události je řidič ostravské televize Broněk Kulig:

„Přišel sem dolů před Muzeum mládenec, odložil modrý kabát a aktovku, potom otevřel nějakou lahvičku, bylo na ní napsáno éter, to jsem viděl na vlastní oči, nalil si trochu na vatu a natřel si obličej, zbytek vypil. Potom otevřel dvě piksly z bílé umělé hmoty s modrým krytem a celý se polil, škrtl zápalkou a v tu chvíli byl jedna hořící pochodeň.

Strašně se z něho čoudilo, lítaly plameny na všechny strany. Běžel jako zběsilý směrem na Vinohrady. Lidé za ním utíkali jako za hořícím zjevením. Přijíždí tramvaj, zastavuje, vyskočí tramvaják, hází přes běžící přízrak kabát a utlouká oheň.

To už jsem taky na místě, ženské zvracejí, jdu blíž, kolem se hlasitě diskutuje. Ještě se kouřilo z cárů šatů, vlasy měl celé seškvařené a byl celý začouzený. Ruku měl celou spálenou. Ta kůže vám byla po celé délce prasklá, černá. Ještě žil, obracel kolem sebe oči a pořád jenom pouštěl přes seškvařené rty: dopis,…v tašce dopis… Za chvilku tu byly dva ruské gázíky, asi jely okolo, a potom esembáci a sanitka. No jestli to trvalo tak pět minut.“

Palachův dopis

Ve výše zmiňovaném dopise Jan Palach vysvětluje svůj čin:
„Vzhledem k tomu, že se naše národy ocitly na okraji beznaděje, rozhodli jsme se vyjádřit svůj protest a probudit lidi této země následujícím způsobem.

Naše skupina se skládá z dobrovolníků, kteří jsou odhodláni se dát pro naši věc upálit. Já jsem měl tu čest vylosovat si jednotku a tak jsem získal právo napsat první dopisy a nastoupit coby první pochodeň.

Naše požadavky jsou:
1) Okamžité zrušení cenzury.
2) Zákaz rozšiřování “Zpráv”.

 

 

Jestliže naše požadavky nebudou splněny do pěti dnů, tj. do 21. ledna 1969, a nevstoupí-li lid s dostatečnou podporou (tj. časově neomezenou stávkou), vzplanou další pochodně.

Pochodeň č. 1
PS. Vzpomeňte na srpen. V mezinárodní politice se uvolnil prostor pro ČSSR, využijme jej.

Zároveň se ale objevují spekulace, že Palacha k činu dohnali pravicoví oportunisté, kterými byl ujišťován, že jde o tzv. studený oheň a ten mu neublíží. Jasno však přinesou až výsledky vyšetřování kriminalistů. V každém případě vyzýváme všechny, kteří by snad chtěli podobný čin zopakovat, aby tak rozhodně nečinili!

Křištálová kouleVěštecká koule

Přes vážný zdravotní stav a bolesti bude Jan Palach objasňovat ošetřujícímu personálu motivy svého činu a bude se zajímat o reakci veřejnosti. Podle magnetofonového záznamu psychiatričky Zdenky Kmuníčkové s rizikem smrti počítal, zemřít si však nepřál. Jana Palach podlehne svým zraněním o tři dny později.

Palachova oběť zvedne vlnu odporu, byť jen dočasnou. Bezprostředně po jeho činu začnou na Václavském náměstí držet mladí lidé protestní hladovku za splnění jeho požadavků, záhy se k nim připojí další i jinde v zemi. Na Václavském a Staroměstském náměstí se budou konat mítinky, na nichž lidé vyjádří podporu jeho poselství. Vědecká rada FF UK vyzve politiky, “aby si uvědomili, na jaké křižovatce stojí”. Budoucí normalizátoři ve vedení komunistické strany naopak budou hovořit o zneužití protestu “antisocialistickými silami”.

Pohřeb se stane celonárodní manifestací za svobodu a demokracii a jeho hrob na Olšanských hřbitovech v Praze symbolem odporu. Denně k němu bude chodit mnoho lidí i přesto, že je příslušníci Státní bezpečnosti budou kontrolovat a ničir květiny i svíce. V říjnu 1973 budou Palachovy ostatky na příkaz StB exhumovány, zpopelněny a uloženy na hřbitově v rodných Všetatech.

V tzv. Palachově týdnu, od 16. ledna do 22. ledna 1989, proběhnou v Praze protestní akce zaměřené proti komunistickému režimu. Bude se tak jednat o předstupeň listopadových událostí.

V roce 1989 vzikne ve Všetatech nezisková organizace Společnost Jana Palacha, která bude pořádat každoroční pietní akce. Ta vznikle obnovením stejnojmenné společnosti, spontánně založené hned po pohřbu (s cílem vybudovat Janu Palachovi pomník).

Po Janu Palachovi budou pojmenována náměstí v Praze, Římě i Lucemburku. Jeho jméno ponese i planetka (1834) Palach, kterou 22. srpna 1969 objevil astronom Luboš Kohoutek na hvězdárně Bergedorf.

Zdroj: CT24.cz, Aktualne.cz, iDNES.cz, Wikipedia.org, Archiv.radio.cz

Témata: Jan Palach, Národní muzeum, okupace SSSR, sebevražda

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 28. 2. 2021, včera měl(a) svátek Alexandr

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt