U Slavkova na Brněnsku se bojovalo, utkaly se tam armády tří císařů

U Slavkova na Brněnsku se bojovalo, utkaly se tam armády tří císařů zdroj: Wikipedia.org

2. 12. 2010, 13:21 | Jiřina Nováková

stalo se 2. prosince 1805 19. stol.

Slavkov u Brna – Píše se druhého prosince roku 1805.  Na bojišti poblíž Slavkova u Brna  se utkaly armády tří císařů. Proti francouzské armádě Napoleona Bonaparte stály sjednocené pluky ruského cara Alexandra I. a římského císaře Františka I.

Bitevní pole se nachází několik kilometrů na západ od Slavkova , kde se krajina pod bílými a šedými mračny táhne  od obzoru k obzoru. Po osmé ráno, když už vyšlo slunce nad horizontem Prateckých výšin, vydal Napoleon na Žuráni, veliteli IV. sboru maršálu Soultovi, povel  k rozhodujícímu útoku na pozice spojenců.

Úspěšný útok na Staré vinohrady a Pratecké návrší vytvořil předpoklad k celkovému vítězství francouzské Velké armády ve slavkovské bitvě. Spojenci v bitvě utrpěli mnohonásobné ztráty.

Jen němí svědkové bitvy, kopce Santon a Žuráň, co se tyčí nad lány polí a luk od pradávna vědí, že francouzské dělostřelectvo se usadilo na Santonu severně od Tvarožné. To  mu umožnilo vydobýt si převahu v severní části bitevního pole.

Bitvu vyhrál Napoleon.

Křištálová kouleVěštecká koule

Bitva u Slavkova se stane jednou z nejslavnějších bitev všech dob. Stane se podnětem k podepsání Prešburského míru a zrušení Svaté říše římské.

V místech bitvy se každoročně budou konat  rekonstrukce  v dobových kostýmech a s replikami dobové výstroje a výzbroje. Budou je pořádat  kluby vojenských historiků z celé Evropy.

Zdroj: Wikipedie

Témata: bitvy, Brno, Napoleon

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 23. 1. 2021, včera měl(a) svátek Slavomír

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt