U Stéblové na Pardubicku se srazily vlaky, tragédie si vyžádala 118 životů

U Stéblové na Pardubicku se srazily vlaky, tragédie si vyžádala 118 životů zdroj: Youtube.com

14. 11. 2010, 18:04 | Karolína Solanská

stalo se 14. listopadu 1960 60. léta

Pardubice – Dnes v podvečerních hodinnách se kus od stanice Stéblová na trati Pardubice – Hradec Králové ve směru na Pardubice srazily dva osobní vlaky. Pravděpodobně se jedná o nejtragičtější železniční neštěstí v dějinách československé železniční dopravy.

Osobní vlak 608 jel z Liberce přes Hradec králové do Pardubic a byl tažen parní lokomotivou. Druhý vlak – číslo 653, motorová lokomotiva – jel opačným směrem. Oba se měly podle jízdního řádu ve Stanici Stéblová křižovat.

Zatím z neznámých důvodů opustil vlak 608 stanici ještě před průjezdem druhé soupravy. Ačkoliv se ho snažili pracovníci stanice zastavit všemi možnými postředky, už to nestačili. Ke srážce vlaků došlo ve tři čtvrtě na šest odpoledne. Podle všeho se oba strojvůdci snažili na poslední chvíli zabrzdit, ale už bylo pozdě.

Vlak číslo 653 byl poškozen více, než druhý. První motorový vůz byl vyzdvižen na čelo parní lokomotivy, první přípojný vůz najel setrvačností do boku lokomotivy a další tři vozy byly natlačeny na přední motorový vůz. Zadní motorový vůz se utrhl a zůstal stát na trati.

Aby nedošlo k výbuchu parní lokomotivy, vysypali strojvedoucí a jeho pomocník žhavé uhlí z kotle. Od něj však bohužel chytila nafta unikající z motorové lokomotivy a způsobila požár motorového vlaku. Plameny místy dosahovaly výšky až čtyř metrů.

Záchranné práce začaly po šesté hodině večerní. Byli zde zdravotníci z Hradce Králové a Pardubic, vojáci, příslušníci VB a pomáhali i obyvatelé obce Stéblová. Ranění byli po provizorním ošetření rozváženi do nemocnic v Pardubicích a Hradci Králové, kde se operovalo dokonce i v porodnici.

Většina přeživších byla vyproštěna do osmé hodiny večerní. Tato tragická nehoda si vyžádala 118 mrtvých a 110 těžce zraněných a škodu v hodnotě 477 000 Kčs.

Přesný viník nehody zatím není znám, ale již dnes večer započalo vyšetřování nehody.

Křištálová kouleVěštecká koule

Železniční nehoda u Stéblové bude velmi dlouho nejtragičtější nehodou, která se kdy na českých i slovenských železnicích stala. Médiím bude zakázáno o nehodě blíže informovat, aby se nepoškodila dobrá pověst socialistického režimu. Stručnou zprávu podá pouze Rudé právo. Pět ze šesti členů posádky vlaku bude odsouzeno k trestům mezi 1 a 5,5 lety. Pouze jeden bude zproštěn obvinění.

Všichni navíc dostanou zákaz výkonu povolání na několik let, přestože přesný průběh událostí ve stanici, odkud vyjeli, nebude nikdy úplně objasněn. Do roku 2000 bude připomínat místo nehody zchátralý kříž. Od tohoto roku zde bude umístěna pietní deska věnovaná obcí Stéblová.

Zdroj: Wikipedia.org, Loko.goo.cz

Témata: komunismus, nehody, smrt, vlak

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 29. 10. 2020, včera měl(a) svátek Státní svátek

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt