Úspěch socialistického školství: Povinnou školní docházku dokončila necelá čtvrtina cikánských dětí

Úspěch socialistického školství: Povinnou školní docházku dokončila necelá čtvrtina cikánských dětí zdroj: SXC.hu

31. 3. 2013, 21:01 | Jaroslav Srna

stalo se 31. března 1977 70. léta

Praha – V loňském školním roce ukončilo v České socialistické republice povinnou školní docházku v deváté třídě skoro 23 % cikánských dětí.

Mohlo by se zdát, že číslo je spíš varující a že není důvodem k nějakému radování. Kdybychom je porovnávali jen s výsledky, kterých dosáhly ostatní děti pak by tomu skutečně tak bylo. Jenže to by bylo nepřesné.

Srovnejme školní docházku dětí z cikánských rodin v loňském roce s rokem 1970/1971, tedy s dobou, kdy česká vláda přijala usnesení zaměřené na pomoc společnosti právě rodinám cikánských občanů a zejména pak dětem. Tehdy neukončilo základní devítiletou školu ani deset procent. Pokrok je tedy zřejmý.

V České socialistické republice žije něco málo přes devadesát tisíc cikánských občanů, tvoří necelé jedno procento obyvatel; z toho téměř polovina připadá na děti do patnácti let. Jde o etnickou skupinu, která potřebuje pomoc společnosti k překonání důsledků a návyků pramenících z odlišného života v minulosti. Vyžaduje to bezesporu mnoho trpělivosti a porozumění.

Lidé, kteří léta žili úplně jinak, než jak bychom si přáli, nezmění svůj způsob života po prvním slově, sebelépe míněného. Velice často jim v tom brání i nízký stupeň vzdělanosti. Proto taková orientace na nejmladší generaci, na děti.

A jak je vidět několikaletá práce už nese ovoce. Vždyť tomu není ještě tak dávno, kdy si na Národních výborech a příslušných ministerstvech lámali hlavu, jak dostat cikánské děti vůbec od školy. A dnes už si dáváme mnohem náročnější cíl. Aby co nejvíce cikánských dětí ukončilo celé základní školní vzdělání.

Zdroj: archiv.ucl.cas.cz

Témata: Romové, škola

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt