Ústavní pořádek je doplněn o základní lidská práva a svobody

Ústavní pořádek je doplněn o základní lidská práva a svobody zdroj: SXC.hu, plex

9. 1. 2012, 12:21 | Michal Ozogán

stalo se 9. ledna 1991 90. léta

Praha – Federální shromáždění dnešním hlasováním schválilo zařazení Listiny základních práv a svobod do ústavního pořádku Československé federativní republiky.

Lidé se tak už nemusí bát diskriminace, nespravedlivých soudů či znemožnění opuštění země. Stát se tak zaručuje, že k lidem se je třeba chovat jako k lidem a ne jako zvířatům v dobách komunismu. Občanská práva tak nebudou patřit jen pohlavárům, ale i obyčejným lidem.

Už žádné nebezpečné přechody přes hranice, už žádná cenzura médií ani zvýhodňování příslušníků vládnoucí strany. Konec je ignorování našich práv. Dnes nám byla do rukou vložena svoboda, jež nám minulý režim tak dlouho odpíral.

Samotná listina má čtyřicet čtyři článků rozčleněných do šesti hlav. Svým obsahem se inspirovala od mezinárodních smluv jako je Všeobecná deklarace lidských práv či Evropská konvence o ochraně práv člověka a základních svobodách. Stojí tak na léty prověřených základech.

Křištálová kouleVěštecká koule

Po rozpadu Československa se Listina základních práv a svobod stává součástí naší ústavy.

Zdroj: CT24.cz, PSP.cz, Wikipedia.org

Témata: svoboda, ústava

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 16. 7. 2020, včera měl(a) svátek Jindřich

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt