zdroj: Luděk Marold – Bitva u Lipan
stalo se 30. května 1434 starší
Lipany, Vitice – Dnešní den se zapíše do historie husitských dějin, válek a jejich vítězství. Jen němý svědek, Lipská hora a mračna nad ní, která se nestačila rozplynout, vědí, že se dnes, poblíž vesnice Lipany svedl boj mezi tábority (vedené Ondřejem Keřským a Prokopem Holým) a koalicí s katolíky pod vedením hejtmana Diviše Bořka z Miletínka, starého spolubojovníka Jana Žižky.
Radikální strana zaujala výhodné postavení na návrší jihozápadně od Lipan a uzavřela se ve vozové hradbě. V jejich týlu stála Lipská hora.
Početní stav není blíže znám, ale síly obou stran byly poměrně vyrovnané. Koaliční sbory musely vzít zavděk nepříznivé postavením mezi vesnicemi Lipany a Hřiby. Poprvé v dějinách husitských válek stály proti sobě ve vzdálenosti několika set metrů dvě armády uzavřené ve vozových hradbách. Obě strany používaly klasickou husitskou taktiku a výzbroj.
Průběh bitvy
Protože nebylo v možnostech koaličního vojska dobýt vozovou hradbu radikálů přímým útokem, rozhodli se hejtmani použít úskoku. Strategií se stal přichystaný a překvapivý ústupový manévr. Pravděpodobně v táboře radikálů vyvolal euforii, pod jejímž vlivem byla otevřena vozová hradba a jejich jízda i pěší začali pronásledovat ustupující vozy. Vozová hradba je v takové chvíli velice zranitelná, čehož chtěli umírnění využít.
V okamžiku, kdy se radikálové dostali do dostatečné vzdálenosti od svého opevnění, začaly se vozy otáčet a ústup se změnil v útok. Zároveň na otevřenou vozovou hradbu zaútočil dosud skrytý jízdní oddíl s úkolem udržet ji otevřenou, dokud nepřijdou na pomoc pěší bojovníci z vozového šiku.
Jízdní oddíl vytvořil ve vozové hradbě mezeru, kterou dovnitř pronikali další bojovníci. Přestože boj trval až do večerních hodin, v tu chvíli byla bitva již rozhodnuta. Střetnutí se brzy změnilo pouze v pobíjení bojovníků radikální strany.
Bitva skončila rozhodným vítězstvím utrakvisticko-katolické aliance. Takzvaná Panská jednota zastoupená spojenou kališnickou i katolickou šlechtou a Pražany drtivě porazila spojená táborská a sirotčí vojska.

V bitvě u Lipan padlo odhadem 1300 radikálů a 200 zástupců utrakvisticko-katolické aliance. Dalších na 700 zajatců bylo upáleno ve stodolách u Českého Brodu. Naopak polní vojsko táborské zůstalo po bitvě poměrně silným. Politická a mocenská moc husitských radikálů byla nadobro podlomena.
Husitské hnutí a také i lipanská bitva a se stala vděčným námětem děl mnoha českých umělců – Mikoláše Alše, Luďkem Maroldem, Svatoplukem Čechem, Jaroslavem Vrchlickým.