V Boubínském pralese spadl Král smrků

V Boubínském pralese spadl Král smrků zdroj: Staralenora.cz

4. 12. 2011, 15:09 | Peter Paniak

stalo se 4. prosince 1970 70. léta

Prahcatice – Přes 400 let starý, téměř šedesátimetrový smrk, ještě nedávno chlouba Boubínského pralesa, se stal obětí dnešné vichřice.

Byl nazýván Králem smrků nebo Králem Šumavy a obdivován četnými návštěvníky, kteří k němu tehdy mohli přijít stezkou vedoucí do středu pralesa, kde stál. Strom to byl velmi populární a o jeho rozměrech kolovaly fantastické údaje – například Rudolf Janda v knize Naše pralesy v roce 1950 píše, že je vůbec nejmohutnějším stromem československých pralesů, mohutnější než dobročská jedle, a uvádí výšku 63 metrů a objem 48 m3!

Král smrků byl již od loni suchý, navíc byl ku stáru napadený václavkou a vyhnilý tak, že výřez musel být odebrán až z výšky téměř 12 metrů. Hniloba také způsobila nadměrné rozšíření spodní části kmene. Základní dendrometrické údaje Krále smrků jsou průměr ve výšce 1,3 m 162 cm, výška 57,6 metru, objem 29,19 m3 (to je oficiální údaj, pokud by se počítalo po metrových sekcích, byl by výsledek 30,48 m3).

První živé větve byly ve výšce 25 m, nejdelší větve dosahovaly 6,5 m a byly ve výšce 39 m. Kmen byl silně nakloněn, vychýlení od svislé osy dosahovalo 11 metrů. Při pádu se jeho vrchol natřikrát přerazil.

Na zániku Krále měli pravděpodobně velký podíl návštěvníci pralesa – ročně jich k němu přicházelo 50000 a zcela udupali půdu nad jeho kořeny.

Křištálová kouleVěštecká koule

Tyhle údaje budou porovnávány s s tzv. Vidlicovým smrkem,  stojícím v ochranném pásmu boubínského pralesa mimo vlastní rezervaci a do svého uschnutí v létě 2004 považovaným za nejmohutnější horský smrk v ČR.

V roce 1981 bude změřena jeho výška 54,4 metru, výčetní průměr 145 cm, stáří se bude odhadovat na 450 let (v programu Významné stromy LČR bude uveden s obvodem 452 cm a výškou 57 metrů). Již od třímetrové výšky bude jeho kmen silnější než kmen Krále a objem bude vypočítán 35,4 m3.

Cesta do středu pralesa bude pro značné škody způsobované turisty nakonec v roce 1980 zrušena. O 30 let pozděj již padlý rozkládající se kmen zpoza plotu nebude uvidět. Od roku 2000 bude výřez z kmene vystaven také v novém informačním středisku Lesů ČR v Zátoni ve zrekonstruované budově bývalého loveckého zámečku.

V těsné blízkosti vývratu Krále roste jeho Nástupce. Ten bude mít v roce 1981 průměr kmene 125 cm, výšku 56 metrů, objem asi 21 m3 a stáří bude odhadnuto na 380 let.

Začátkem 21. století se svými rozměry starému Králi vyrovnává památný smrk, rostoucí v úplně jiném prostředí – v údolí Kamenického potoka u Těptína východně od Prahy, v nadmořské výšce asi 350 metrů. Největší ze skupiny 31 chráněných asi 200letých smrků dosáhl v roce 2003 obvodu 515 cm a výšky 58 metrů. Tento strom dokáže, že smrky mimořádné velikosti mohou vyrůst i v příznivých podmínkách mimo horské oblasti, pokud nachází dostatek vody, přiměřený chlad a ochranu před větrem.

Jméno Král smrků se přenese na jiný památný smrk, rostoucí u Mariánských lázní. Jeho růstový tvar je jiný než u smrku pralesního – z jedné strany je zavětvený téměř k zemi a spodní větve má mimořádně tlusté. Objeví ho na lesním svahu za Srnčím hřbetem lesník Vladimír Šindelář v roce 1972 a zaslouží se o jeho ochranu.

Lze se setkat i s dalšími místními králi – je tak nazýván památný strom u obce Písečná u Žamberka, krásný solitérní dvoják s obvodem 475 cm a včelím hnízdem v dutině, menší nebo větší krále mají i smrky Znojemska, Vysočiny, Javořice nebo Šternberku. Za Krále Krkonoš bude vyhlášen Danehlův smrk (430 cm / 52 m / 220 let) v Kákovském údolí u Poniklé.

Nejslavnějším králem ovšem zůstane monarcha boubínský. Za jeho života z něj byly odebrány rouby a tak poroste několik desítek jeho potomků.

Zdroj: Stromy.cea.cz

Témata: strom, Šumava

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 25. 1. 2020, včera měl(a) svátek Milena

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt