V Bratislavě se zřítilo letadlo ČSA

V Bratislavě se zřítilo letadlo ČSA zdroj: www.planes.wz.cz

28. 7. 2010, 7:54 | Jan Kunčík

stalo se 28. července 1976 70. léta

Bratislava – Tragická událost se odehrála dnes dopoledne několik desítek metrů od bratislavského letiště Milana Rastislava Štefánka. Dopravní letadlo Il-18B ČSA se zřítilo do nedaleké přírodní nádrže Zlaté piesky.

Letoun z pražské Ruzyně vzlétl krátce před devátou. Na palubě podle prvních informací bylo 69 pasažérů, čtyři členové posádky, tři pracovníci ČSA, dvě palubní průvodčí a jeden letecký technik. Na palubě byla kromě občanů naší socialistické republiky také delegace z Vietnamu.

Z potvrzeného zdroje víme, že letadlo hlásilo problémy již v Praze a ihned po startu začal hořet jeden z motorů. I přesto se letadlu podařilo v pořádku doletět až do Bratislavy, kde však před přistáním nastaly komplikace a přestal fungovat i druhý motor na pravém křídle. Podle zpráv, které máme od očitých svědků, se letadlo se i přes úplné vychýlení kormidel doleva prudce stočilo na opačnou stranu a jen těsně minulo řídicí věž. Přeletělo areál letiště a při velkém náklonu vpravo spadlo do jezera Zlaté Piesky. Při pádu se rozlomilo napůl a zadní část stroje trčí z vody.

Křištálová kouleVěštecká koule

Z devětasedmdesáti lidí na palubě katastrofu přežili pouze čtyři. Oficiální vyšetřovací zpráva došla k závěru, že pád letadla způsobila porucha motorů a chybná reakce posádky.

Kvůli vietnamské delegaci nemohlo nouzově přistát v Brně a nabízená možnost z Vídně byla zatržena komunistickým režimem. Pilot musel doletět do Bratislavy.

Všechny zbytky letadla byly z jezera vyproštěny po osmi dnech. Komunistický režim dlouho tajil, že smrt většiny cestujících nastala utopením. Jeden z přeživších zemřel na následky poranění v nemocnici. Havárie z roku 1976 byla poslední tragickou nehodou v dějinách ČSA.

Zdroj: ct24.cz

Témata: létání, nehody

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Nebyl o tom jeden

  Lukáš, 28. 7. 2010 10:56

  Reagovat

  Nebyl o tom jeden z dílů seriálu Sanitka?

  • Ten byl o jiné

   Jan Kunčík, 28. 7. 2010 11:12

   Reagovat

   Ten byl o jiné havárii, která se stala v Praze 30.10.1975. V 70. letech toho u nás padalo víc …

Neděle 5. 7. 2020, včera měl(a) svátek Prokop

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt