V Brně vyroste mešita, stavební úřad povolil její stavbu

V Brně vyroste mešita, stavební úřad povolil její stavbu zdroj: SXC.hu, bigevil600

30. 3. 2013, 21:50 | Jakub Hájek

stalo se 30. března 1996 90. léta

Brno – Brno bude zřejmě první městem v České republice, kde bude stát islámská mešita.

Úředníci stavebního úřadu Brno-střed vydali územní rozhodnutí, kterým stavbu mešity povolují. Souhlasí s tím, aby mešita stála na místě, jež požadovali členové Nadace pro výstavbu islámského centra. Ti zakoupili parcelu ve Vídeňské ulici nedaleko brněnského výstaviště. Pokud muslimové získají i stavební povolení, budou moci začít stavět.

Muslimové ustoupili od svého záměru postavit v Brně islámské centrum a rozhodli, že stavu označí jako mešitu. „Bude to přízemní budova, která nemá žádné výrazné znaky islámské architektury ani minaret. Nechceme budit pozornost,“ řekl člen nadace, si přál zůstat v anonymitě, protože se bojí reakcí veřejnosti.

Kde brněnská mešita bude stát?

Google mapa

Vydání územního rozhodnutí znamená, že umístěním mešity na plánovaném pozemku není v rozporu s územním plánem a členové nadace už mohou požádat o stavební povolení. „Pokud v žádosti dodají všechny podklady, zahájíme okamžitě stavební řízení. Jak dlouho bude trvat a jak dopadne, však nevím,“ prohlásil vedoucí odboru výstavby a územního rozvoje obvodu Brno-střed Josef Šabatský.

O svou mešitu usilovai muslimové také v Teplicích, tamní zastupitelé ji však v únoru odmítli. Své ozhodnutí vysvětlili obavami ze šíření islámu, ktrý označili za militantní náboženství. Proti mešitě vystoupili i zástupci tradičních církvích v Teplicích

Křištálová kouleVěštecká koule

Brněnští radní Nadaci odmítnou stavební povolení vydat. Zástupce nadace pro vnější vztahy Muneeb Hasan začne osobně navštěvovat úřady, stavební úřady totiž po nadaci začnou vyžadovat spoustu dodatečné dokumentace. Například budou muset předložit znalecký posudek o dopadu plynového kotle, který se běžně používá v domácnostech, na životní prostředí. Dalším důvodem, proč stavbu nepovolit bude, že by mohla narušit architekturu okolí, ačkoliv se v okolí pozemku nacházejí pouze paneláky a starý dům v dezolátním stavu.

Odpor k mešitě však nebude pouze technického rázu, jak se budou muslimové domnívat, ale půjde především o věc politickou, náboženskou a národnostní. Proti výstavě mešity se najednou objeví několik petic a dokonce i demonstrace, kterou uspořádá prokřesťanská iniciativa. Někteří aktivisté načerno vylepí plakáty s nápisem Nechceme mešitu v Brně. Po všech těchto peripetiích nakonec muslimové povolení ke stavbě mešity přeci jen dostanou.

Když ale bude chtít stavební firma začít s prací na budově, lidé z okolí přijdou na místo stavby a budou se snažit se zabránit stavebním pracím se slovy „Nedovolíme vaší technice, bagrům, aby vstoupili na pozemek!“ Těžká technika podle nich může poškodit statiku paneláků a vážně je poškodit. Někteří budou vyhrožovat, že stavbě mešity budou bránit třeba vlastním tělem.

Celá problematika se vrátí na stavební úřad, kde celou věc projednají. Dohodnou se, že přístup ke stavbě bude přímo z Vídeňské ulice, a nikoli ze zadní části slepé ulice. Pro muslimy to sice bude znamenat menší komplikace, jak finanční tak i praktické, ale nakonec tento kompromis přijmou.

Stavba nakonec začne v červenci 1997 a bude dokončena a slavnostně otevřena 2. července 1998. Slavnostního otevření se zúčastní radní, politici města Brna, lidé z ministerstva kultury a z diplomatických kruhů, stejně jako představitelé nejrůznějších náboženství v Brně. Přijedou i představitelé židovské obce a pravoslavné církve.

Zdroj: MF Dnes, 30. března 1996, str. 3, www.mesita.cz

Témata: Brno, islám, mešita, náboženství, stavba

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt