V Bruselu byla instalována Entropa, další kontroverzní výtvor Davida Černého

V Bruselu byla instalována Entropa, další kontroverzní výtvor Davida Černého zdroj: Davidcerny.cz

15. 1. 2013, 17:02 | Michal Karas

stalo se 15. ledna 2009 21. století

Brusel – Během odpoledne byla instalována před sídlem Rady Evropské unie v Bruselu Entropa. Jedná se o umělecké dílo, které má symbolizovat každou zemi ze sedmadvaceti států, které jsou členy EU.

Plastika je dílem slavného výtvarníka Davida Černého a dalších šestadvaceti umělců členů EU. Slavnostního spuštění se účastnil tvůrce David Černý, ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, stálá představitelka České republiky při Evropské unii v Bruselu Milena Vicenová a spoluautoři projektu Tomáš Pospiszyl s Krištofem Kinterou.

Ještě před oficiálním představením reagovali média i světoví politici na tu kontroverzní plastiku, která má symbolizovat půlroční předsednictví ČR v Radě Evropské unie.

S plánováním konstrukce se začalo v únoru 2008, vlastní výroba plastiky trvala od května do prosince roku 2008. Samotná konstrukce má rozměry 16,4 na 16,5 metrů. Váží osm tun.

Zobrazení některých zemí

Česko představuje LED displej ve zlatém rámu, na kterém jsou promítány kontroverzní výroky prezidenta Václava Klause. V manuálu je napsáno: „Je to NÁŠ prezident, zvolili jsme si ho, tak ho se slastí v duši ukažme světu. Je to kabrňák, nejen lyžař!“

Itálie je zobrazena jako fotbalové hřiště s několika hráči, z nichž každý drží fotbalový míč. Budí dojem, jako by s míčem masturbovali.

Maďarsko obsahuje Atomium sestavené ze svých typických zemědělských produktů melounů a uherských salámů a postavené na podlaze z papriky.

Německo je soustavou navzájem propojených dálnic, kterou někteří popisují jako „trochu připomínající svastiku“. Autor toto popírá. Auta na silnicích se pohybují.

Rakousko, známý oponent atomové energie, je zelené pole, kterému dominují chladicí věže atomové elektrárny, čas od času z nich vychází pára.

Polsko zastupují kněží zvedající duhovou vlajku hnutí za práva homosexuálů, podobným způsobem jako zvedali americkou vlajku američtí vojáci na Iwo Jima

Slovensko je zobrazeno jako uherský salám (či lidské tělo svázané maďarskou trikolórou).

Španělsko je zcela zalito betonem,[29] s míchačkou umístěnou v oblasti regionu La Rioja.

Švédsko není zastoupeno svým skutečným obrysem, ale představuje jej velká nábytková krabice ve stylu IKEA, která obsahuje bojová letadla typu Gripen (dodaná Švédy české armádě).

Velká Británie, známá svým euroskepticismem a relativní izolací od zbytku kontinentu, je „zahrnuta“ jako chybějící díl (a prázdné místo) v levé horní části plastiky.

Křištálová kouleVěštecká koule

Entropa se stane terčem kritiky po celé české předsednictví. V půlce června tohoto roku bude přemístěna do pražského Censtra současného umění DOX. V září 2010 bude přesunuta do Plzeňské Techmanie. V dubnu 2012 bude Entropa demontována s ohledem na probíhající totální rekonstrukci a rozšíření science centra a bude umístěna od depozitářů v Blovicích na Plzeňsku.

Zdroj: CT24.cz, cs.wikipedia.org

Témata: Alexandr Vondra, Evropská unie

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Černej je mazák. Entropa

    Kral, 16. 1. 2013 14:38

    Reagovat

    Černej je mazák. Entropa se povedla.

Středa 2. 12. 2020, včera měl(a) svátek Iva

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt