V Černínském paláci se stvrdil definitivní konec Varšavské smlouvy

V Černínském paláci se stvrdil definitivní konec Varšavské smlouvy zdroj: Edu.glogster.com

1. 7. 2012, 11:04 | Tadeáš Sedláček

stalo se 1. července 1991 90. léta

Praha – Dnes byl v Praze zbývajícími šesti členy vojenského paktu podepsán smlouva o úplném zrušení Varšavské smlouvy.

Tento akt proběhl v Černínském paláci a navazoval na mimořádnou schůzku Politického poradního výboru v Budapešti ze dne 25. února letošního roku, kdy bylo rozhodnuto o rozpuštění vojenských struktur Varšavské smlouvy.

Pojďme si shrnout, co vše stihla tato organizace vykonat za 36 let své existence.

Varšavská smlouva jako protiváha NATO

Smlouva o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci, jak se plným názvem označuje Varšavská smlouva, byla podepsána 14. května 1955 v polské Varšavě. Jednalo se o reakci východního bloku na události v západní Evropě. Zde byla zřízena Západoevropská unie a Pařížská dohoda.

Tyto dvě události definitivně pohřbily snahu Sovětského svazu o neutralitu Německé spolkové republiky, na jejímž území navíc začalo probíhat intenzivní zbrojení (tím byl navíc porušen jeden ze závěrů Postupimské konference).

Sovětský svaz začal cítit potřebu ochrany svých satelitů, a tak byly položeny základy výše zmíněné smlouvy, která měla vystupovat jako protiváha NATO (kam bylo ještě před podepsáním Varšavské smlouvy přijatá Německá spolková republika, konkrétně se tak stalo 9. května).

Smlouva byla uzavřena na dvacet let, signatáři se stali Albánie, Bulharsko, Československo, Maďarsko, Německá demokratická republika, Polsko, Rumunsko a Sovětský svaz. Za Československo smlouvu podepsal premiér Viliam Široký.

Kontroverzní operace Dunaj

Jak už bylo naznačeno, cílem tohoto vojenského paktu bylo bránit nezávislost východního bloku před západními vlivy. Později se k cílům paktu přidalo bránit kontrarevoluci uvnitř členských států.

Smlouvou byl zřízen Politický poradní výbor, což byla hlavní organizace Varšavské smlouvy, která stála v jejím čele. Vojskům Varšavské smlouvy veleli maršálové Sovětského svazu, postupně se jich ve funkci vystřídalo pět.

Pravděpodobně nejrozporuplněji vnímanou akcí jinak poměrně pasivní Varšavské smlouvy se stala tzv. operace Dunaj. Jednalo se o zásah armád Varšavské smlouvy vůči Pražskému jaru v Československu.

Proti tomuto aktu protestovala Albánie (která dokonce z Varšavské smlouvy vystoupila) a Rumunsko, které se invaze nezúčastnilo. Invaze se nezúčastnila ani vojska Německé demokratické republiky, kvůli možným reminiscencím z druhé světové války.

Křištálová kouleVěštecká koule

Neuplyne příliš mnoho let a všechny bývalé členské státy Varšavské smlouvy vstoupí do systému západní aliance NATO. Rusko tak definitivně ztratí mocenský vliv nad střední a východní Evropou.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: studená válka, Varšavská smlouva

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 12. 7. 2020, včera měl(a) svátek Olga

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt