V Československu je svoboda tisku a cenzura neexistuje

V Československu je svoboda tisku a cenzura neexistuje zdroj: Radiohistorie.webnode.cz

12. 3. 2013, 14:40 | Jakub Hájek

stalo se 12. března 1977 70. léta

Praha – Západní sdělovací prostředky začaly v posledních dnech šířit fámu, že prý se v Praze chystá „návrat k stalinismu“.

Za záminku si tentokrát vzaly týden staré vysílání pražského rozhlasu (které přetiskl i deník Práce), kde se v jedné relaci tvrdilo, že Otto Šling, bývalý vedoucí tajemník krajského výboru KSČ v Brně, byl „odhalený a odsouzený jako nepřítel socialismu, sionista a agent kapitalismu“.

Takové tvrzení je ovšem nesprávné, protože ústřední výbor Komunistické strany Československa po předcházejících šetření schválil v dubnu 1963 zprávu o porušování stranických zásad a socialistické zákonnosti v první polovině padesátých let a doporučil Generální prokuratuře a Nejvyššímu soudu provést revizi těchto politických procesů a učinit příslušné závěry.

Jak známo, byli Rudolf Slánský, Otto Šling i další soudruzi v plném rozsahu obžaloby zproštěni a také plně rehabilitováni. Na tomto rozhodnutí se nic nemění. Nebylo nikdy odvoláno a je tudíž plně platné.

V Československu je svoboda tisku. Neexistuje žádná předběžná ani následná cenzura. Za obsah novin či vysílání plně odpovídají redakce. Proto je také nesprávné považovat každý hlas tisku či vysílání rozhlasu či televize za stanovisko stranických či státních orgánů. A to platí zvláště v takovéto záležitosti, kde formulace je zcela v rozporu s platnými usneseními.

Zdroj: archiv.ucl.cas.cz

Témata: cenzura, Otto Šling, Proces s Rudolfem Slánským, rozhlas, Rudé Právo, Rudolf Slánský

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Jasně, svoboda jak z

  MoB, 12. 3. 2013 15:04

  Reagovat

  Jasně, svoboda jak z praku…

  • Ale je, na našem

   Ross, 12. 3. 2013 16:38

   Reagovat

   Ale je, na našem závodním výboru jsme si to odhlasovali – žádná cenzura! Na záchodech v našem závodě to lze spatřiti.

Úterý 20. 4. 2021, včera měl(a) svátek Rostislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt