V Česku nastává revoluce v dopravě. Může za ní bodový systém

V Česku nastává revoluce v dopravě. Může za ní bodový systém zdroj: Mediafaxfoto.cz

1. 7. 2010, 7:47 | Michal Kurečka

stalo se 1. července 2006 21. století

Praha – Dnes začal platit nový systém ohodnocování přestupků, kterých se dopustí řidiči na českých komunikacích. Hranice pro odebrání řidičského průkazu je stanovena na 12 bodů. Hodnocena je celá řada přestupků od jízdy bez pásů až po překročení povolené rychlosti.

Revoluce – tak by se dal označit nový zákon, který vešel v platnost právě dnešní půlnocí. Bodový systém, jak je obecně nazýván, má omezit množství dopravních nehod a úmrtí. Samotný systém ohodnocování není novinkou tak docela. Již v Československu platil obdobný systém, kdy byly přestupky rozděleny na vážné a méně vážné. Po dosažení jisté hranice muselo dojít k přezkoušení nebo k odebrání „řidičáku.“

Nejvyšší sazbu sedmi bodů například získají řidiči za řízení vozidla pod vlivem alkoholu či drog; za řízení vozidla, pro které není řidič držitelem licence, nebo neohlášení a neposkytnutí první pomoci při nehodě. Nejméně vážné přestupky budou ohodnoceny bodem jedním. Nejčastějšími „bodovanými“ přestupky by měla být vysoká rychlost (od 2 do 5 bodů), nezapnuté bezpečnostní pásy, telefonování za volantem nebo neumožnění klidného přechodu chodce. Tyto přestupky lze spatřit odhadem u každého druhého řidiče.

Abychom nemluvili jen o sbírání bodů, je tu také možnost, jak o ně přijít. Udělené body mohou být smazány po roce bez přestupku, konkrétně se celkový počet zmenší o čtyři body. Za tři roky je možné být tedy čistý.

I když začíná platit nový bodový systém, neznamená to, že pokuty nebudou nadále vybírány. Pokuty se opět odvíjí od spáchaného činu. Stejně tak může nastat odnětí svobody.

Bodové systémy již řadu let fungují v západních zemích. V Německu je považován odborníky za nejpropracovanější. V každém státě, kde je obdoba českého bodového systému, je nastavena laťka jinak.

Šance na zlepšení dopravy a snížení nehodovosti je zde, snad neodejde dřív než se objevila.

Křištálová kouleVěštecká koule

Statistiky o počtech mrtvých na českých silnicích jsou už o něco veselejší. Zřejmě tedy bodový systém alespoň trochu pomohl a každý další zachráněný život je jen dobře.

Zdroj: NovaPravidla.cz, Wikipedia.org

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 12. 7. 2020, včera měl(a) svátek Olga

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt