V Litvínovicích naměřili mrazivý rekord -42,2 °C

V Litvínovicích naměřili mrazivý rekord -42,2 °C zdroj: SXC.hu, gregorio86

11. 2. 2012, 13:26 | Sylva Burgertová

stalo se 11. února 1929 ½ 20. stol.

Litvínovice – V obci Litvínovice na Českobudějovicku byl dnes naměřen teplotní rekord – neuvěřitelných -42,2 °C.

Již na začátku roku nás počasí překvapilo velkou sněhovou nadílkou, která byla následována krutými mrazy, za tyto pravděpodobně může teplotní inverze. V pražském Klementinu se zatím teplotní únorový průměr drží kolem -10 °C.

Teplotní rekord naměřil osmačtyřicetiletý amatérský meteorolog Jaroslav Maňák, který také vyučuje na českobudějovickém gymnáziu. Teplotu, tlak a vlhkost zaznamenává každý den a tyto informace poté hlásí telefonicky do Prahy.

Křištálová kouleVěštecká koule

Ještě v březnu se budou teploty držet v mínusu, 1. března v noci se pak naměří -25 °C. Rekord se udrží po mnoho desítek let, proto bude tato zima označována také jako „Zima století“.

Nejblíže se k tomu rekordu přiblíží velice mrazivý únor roku 2012, což budou někteří lidé považovat za počátek konce světa ohlášeného na konec tohoto roku.

Zdroj: E-pocasi.cz

Témata: meteorologie, rekord, teplota, zima

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 20. 4. 2021, včera měl(a) svátek Rostislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt