V olomoucké chemičce Farmak vytekla kyselina sírová, nehoda má na svědomí už dva životy

V olomoucké chemičce Farmak vytekla kyselina sírová, nehoda má na svědomí už dva životy zdroj: Jart.cz

6. 3. 2013, 16:39 | Jakub Hájek

stalo se 6. března 1996 90. léta

Olomouc – Pondělní havárie v olomoucké chemičce Farmak a.s. má další oběť. Po první smrtelné otravě zaměstnance Farmaku se prudce jedovatého sirovodíku nadýchala i zdravotní sestra v nedaleké vojenské nemocnici a otravě včera podlehla.

Šestadvacetiletá žena se tak stala druhou obětí nehody, při níž ve Farmaku Olomouc uniklo při přečerpávání kyseliny sírové 200 litrů této chemikálie do kanalizace.

Během dne sice pracovníci havarijní komise upozorňovali, že lidé v některých částech města jsou ohroženi jedovatým plynem, po kontrolních měřeních však večer vydali uklidňující prohlášení. „Nehrozí už žádné nebezpečí,“ řekl člen komise a mluvčí Farmaku Ludvík Punčochář poté, co se nepotvrdila podezření, že sirovodík může unikat z kanalizace do domů.

Místní rozhlasové stanice v Olomouci vysílaly ještě během odpoledne varování, aby lidé bydlící mezi chemičkou a čistírnou odpadních vod větrali sociální zařízení a při nevolnosti okamžitě vyhledali lékaře.

Místo nehody

Google mapa

Farmak veřejnost neinformoval

„Bydlíme poměrně blízko od Farmaku, ale o tom, že jsme v nebezpečí jsme se dozvěděli až večer z televize. Přitom celé odpoledne jsme cítili zápach a bolela nás hlava,“ řekl Karel Polzer, jehož rodina žije na nábřeží Moravy, které je vzdáleno asi dva kilometry od Farmaku.

Asistent obchodního ředitele Farmaku a mluvčí Ludvík Punčochář uvedl, že nehodě zpočátku nepřikládali takový význam a proto o ní neinformovali. „Nikdo nepředpokládal, že z kyseliny by v kanalizaci mohl vzniknout sirovodík. Navíc měřidla ukazoval celou dobu neutrální pH,“ řekl Punčochář a současně připustil, že veřejnost informovali pozdě.

Během včerejška komise také uvedla, že Olomoučanům stále hrozí nebezpečí. To pominulo až odpoledne. Punčochář ovšem odmítl sdělit další podrobnosti vyšetřování havárie, jejíž příčiny podle něho zatím komise ještě neobjasnila. „Chyba byla zřejmě i v měřidlech, která ukazovala hodnoty nepřesně,“ řekl Punčochář.

„Místo aby Farmak o nehodě informoval nás, upozornili jsme dříve my je,“ řekl Josef Šváb, ředitel vojenské nemocnice na Hradisku, kterou jedovatý sirovodík bezprostředně ohrozil a zavinil smrt jedné ze zaměstnankyň. Mluvčí Farmaku uvedl, že nemocnici o ohrožení informovali až večer.

Křištálová kouleVěštecká koule

Co se ve Farmaku skutečně stalo? 4. března 1996 došlo k úniku neuvěřitelných 8,8 t koncentrované kyseliny sírové v areálu společnosti. Kyselina unikla z připojovacího ocelového potrubí železniční cisterny při samovolném rozpojení pryžové stáčecí hadice z ocelové stáčecí trubky u cisterny. Obsluha stáčiště nebyla stáčení přítomna. Kyselina unikla na stáčiště tvořené betonovými panely, dále na travnatý terén, na asfaltovou plochu a odtud dešťovou kanalizací do kanalizace závodu.

Zařízení pro měření pH v Parshallově žlabu v koncové šachtě vnitřní kanalizace Farmaku bylo nefunkční. Reakcí kyseliny se sirníky, které byly usazeny v kanalizaci, došlo k vývinu sirovodíku, který unikal z podnikové i veřejné kanalizace

Celkem bude mít nehoda na svědomí dva lidské životy a tři další lidé se budou léčit z nadýchání. Bude zahájeno trestní stíhání skladového dělníka, který – jak se v průběhu vyšetřování ukáže – sponami řádně na spojích nezajistil hadici, z toho důvodu pak došlo k sesmeknutí gumové hadice z výpustné trubky na vagonové cisterně a následnému vytečení 8869 kg kyseliny sírové. Bude odsouzen k třem letům nepodmíněně za ohrožení životního prostředí z nedbalosti a za obecného ohrožení.

Zdroj: MF Dnes, 6. března 1996, str. 1 a 3, www.mvcr.cz, www.tretiruka.cz, www.mzp.cz

Témata: chemička, Farmak, Olomouc, tragédie, tragická smrt

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 19. 1. 2021, včera měl(a) svátek Vladislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt