V pankrácké věznici byl popraven Augustin Přeučil, udavač v žoldu Gestapa

V pankrácké věznici byl popraven Augustin Přeučil, udavač v žoldu Gestapa zdroj: Jiří Railich: Na nebi hrdého Albionu 2. část

14. 4. 2011, 9:37 | Ondřej Motl

stalo se 14. dubna 1947 ½ 20. stol.

Praha – Téměř po dvou letech od konce války byl dnes na nádvoří Pankrácké věznice vykonán rozsudek smrti nad odsouzeným zrádcem Augustinem Přeučilem. Předválečný československý vojenský pilot Přeučil byl odsouzen za zločin vojenské zrady a dobrovolnou a aktivní kolaboraci s nepřítelem.

Zrádce Přeučil, kterému revoluční spravedlnost neumožnila dožíti 33 let, byl předválečným příslušníkem československé armády. Zařazen jako příslušník letectva, konkrétně pilot 6. pozorovací letky Leteckého pluku č. 1. TGM. Po okupaci naší vlasti hitlerovským Německem se zkoušel dostat k nacistické Luftwaffe, avšak nebyl přijat. Pokusil se tedy přejít hranici do Polska. Nikoliv však s úmyslem posílit naše zahraniční vojsko, nýbrž s touhou stát se dopravním pilotem v některé ze zemí Jižní Ameriky.

Ve službách Gestapa

Na hranicích byl ovšem zadržen a předán Gestapu, které ho získalo pro spolupráci. Druhý pokus o přechod hranic byl úspěšný, čemuž se nelze divit, neboť vše se odehrávalo pod taktovkou Gestapa. Přeučil se jako mnoho jiných československých letců z Polska přesunul do Francie a po jejím pádu byl evakuován do Anglie.

V Anglii krátce sloužil u bojové 43. a 605. stíhací perutě a následně byl převelen k nebojovým jednotkám. Naposledy sloužil  jako pomocný instruktor u 55. OTU (operational training unit) v Usworthu.  Během svého působení na ostrovech Přeučil přičinlivě zásoboval Gestapo informacemi z tamnějšího prostředí československého letectva.

Luftwaffe údajně měla zájem prozkoumat nový typ stíhacího letounu Hawker Hurricane Mk. II C, který byl vyzbrojen čtveřicí dvacetimilimetrových kanonů, a proto byl Přeučil na podzim roku 1941 vyzván k úletu přes kanál do nacisty ovládané Evropy. Přeučilova jednotka však požadovaným typem letounu nebyla vyzbrojena, tudíž pilot – zrádce 18. září 1941 ulétl ve stroji typu Hurricane Mk. I, jenž byl vyzbrojen pouze kulomety.

Provokatér a udavač

Po dlouhém letu přistál v Belgii na poli u obce Ortho, nedaleko Bastogne. Letoun se samozřejmě nepokusil zničit a belgické vlastence, kteří nabízeli „sestřelenému pilotovi“ pomoc, udal Gestapu. Jako odměnu obdržel Přeučil sto tisíc protektorátních korun a teplé místo v referátu N pražského Gestapa. Byl veden jako důvěrník ve věci „české legie“ – československého zahraničního vojenského odboje.

Tak začala Přeučilova kariera provokatéra a udavače v žoldu Gestapa. Během následujících válečných let se dobrovolně a aktivně podílel na identifikaci a výsleších zajatých československých letců a parašutistů. Podle svědků si brutalitou s gestapáky v ničem nezadal.

Jako takový byl Přeučil československému odboji dobře známou postavou a hned 9. května 1945 byl naň vydán zatykač.  Posléze byl vypátrán, zatčen a revolučním soudem odsouzen k hrdelnímu trestu.

Zdroj: Jiří Railich: Na nebi hrdého Albionu 2. část; Václav Junek: Osudy českých zrádců

Témata: Gestapo, poprava

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt