V Paříži byla podepsána Versailleská smlouva s Německem

V Paříži byla podepsána Versailleská smlouva s Německem zdroj: Wikipedia.org

28. 6. 2012, 15:28 | Tadeáš Sedláček

stalo se 28. června 1919 ½ 20. stol.

Paříž – Po několikaměsíčních jednáních byla konečně podepsána mírová smlouva velmocí s poraženým Německem.

Světová válka tak byla formálně ukončena, ačkoliv se neválčí již od podepsání příměří v Compiègne 11. listopadu 1918. Připomeňme si, co vlastně pro Němce toto příměří znamenalo.

11. listopadu 1918 v půl šesté ráno bylo podepsáno příměří. To mělo za úkol jediné – zabránit Německu, aby v době mezi uzavřením příměří a konečného míru reorganizovalo válečné síly a vnitřně se stabilizovalo a poté znovu přešlo v ofenzivu. Tvrdé podmínky příměří pak ničím nepřekvapí – Německo se mělo ihned stáhnout z Belgie, severní Francie, Lucemburska a Alsaska-Lotrinska.

Dále měla německá armáda předat Spojencům 5000 děl, 25000 kulometů, 3000 minometů, 1700 letounů, 6 bitevních křižníků, 10 bitevních lodí, 8 lehkých křižníků a 50 torpédoborců. Co se týče dopravních prostředků, Německo muselo vydat 5000 lokomotiv, 150000 vagonů a 5000 nákladních automobilů. Na tyto požadavky mělo Německo celkem 36 dnů. Na západě se měli vojáci stáhnout až za Rýn (celá tato oblast bude okupována Spojenci).

Na pravém břehu Rýnu budou Spojencům poskytnuta předmostí v podobě obsazení Kolína nad Rýnem, Mohuče a Koblenze. Na východě se měla všechna vojska stáhnout za hranici z roku 1914, v zásadě se tak jednalo o anulování Brest-litevského míru. Rovněž byly v příměří zakotveny náznaky nutnosti splácení válečných reparací. Příměří vstoupilo v platnost 11. listopadu v jedenáct hodin ráno, v době od podepsání příměří do jeho platnosti se však dál urputně válčilo.

Ač pro Němce skončil boj se Spojenci, čekal je boj uvnitř Německa – proti extremismu na obou stranách politického spektra a proti živlům revoluce. Boj za udržení morálky národa, který měl být označen stigmatem viníka války, boj za renesanci národního hospodářství, které bylo absolutně zdevastováno válkou.

18. ledna 1919 započalo to, čemu dnes říkáme Pařížská mírová konference (ve stejný den bylo vyhlášeno v roce 1871 Německé císařství). Samotná německá delegace do jednání zasahovat nemohla, měla pouze pozorovací status. A co tedy pro Němce Versailleská smlouva přinesla? Zejména se jednalo o rozsáhlé územní ztráty – na západě Německo muselo Francii postoupit Alsasko-Lotrinsko a Belgii dvojměstí Eupen-Malmédy.

Na severu muselo postoupit severní Šlesvicko Dánsku, na východě se potom muselo vyrovnat se vznikem Polska, které rozseklo německé území na dvě části. Drobné územní ústupky se uskutečnily také na československo-německé hranici. Navíc přišlo o všechny své kolonie, které si rozdělily vítězné velmoci.

Za svou porážku Němci budou platit, a to doslova. Výše reparací byla stanovena na ohromujících 132 miliard marek. Německá vojska jsou omezena horní hranicí 100 000 mužů, navíc nesmí vlastnit žádné těžké zbraně (včetně letadel, ponorek a tanků).

Pro uchování míru na věčné časy je zřízena Společnost národů. Ta si za úkol klade přenést spory z roviny válečné do roviny diplomatické. Hlavní sídlo se nachází v Ženevě, Mezinárodní smírčí soud potom v Haagu. Nezbývá nám nic jiného, než doufat, že Versailleská smlouva a Společnost národů zabrání do budoucna krvavým konfliktům, jakým Světová válka beze sporu byla.

Křištálová kouleVěštecká koule

Naneštěstí Německo nebylo válkou ani pokořeno, ani usmířeno. Reparace v astronomických výších na dlouhá léta paralyzovaly německou ekonomiku a ve svém důsledků tak přivedly Adolfa Hitlera k moci. Společnost národů bez mrknutí oka přihlížela k vzrůstající agresi totalitních režimů, která vyústila v první výstřely druhé světové války.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: první světová válka, smlouva

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 5. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ivana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt