V Praze byl slavnostně odhalen Stalinův pomník

V Praze byl slavnostně odhalen Stalinův pomník zdroj: Nezapomente.cz

1. 5. 2012, 13:22 | Michal Karas

stalo se 1. května 1955 50. léta

Praha – Na pražské Letné byl v tento sváteční den před davy lidí slavnostně odhalen monumentální pomník sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina. Všemi milovaný generalissimus nás však před dvěma roky navždy opustil, a tak nemohl být odhalení pomníku účasten.

Projev u veledíla našich dělníků měl například místopředseda vlády Václav Kopecký či pražský primátor Adolf Svoboda. Otakar Švec, tvůrce pomníku, u odhalení také nebyl, měsíc před událostí spáchal z neznámých důvodů sebevraždu.

Pomník lásky a přátelství

Základní kámen pomníku byl položen už 22. prosince 1949. Do základů monumentu byly symbolicky svezeny kameny ze všech krajů Československa. Vlastní stavební práce však započaly až v únoru 1952. Pod rukama šesti stovek stavbařů začalo vyrůstat největší skupinové sousoší v Evropě. Z 15 metrů vysokého podstavce shlížel na Prahu ještě o půl metru vyšší Stalin.

Vnitřek monumentu tvoří železobetonová konstrukce, která je obložena 235 žulovými kvádry ze severočeských lomů. Pomník váží celkem 17 000 tun a jeho výstavba přišla na 140 milionů korun.

[poll id=”64″]

Křištálová kouleVěštecká koule

Pomník ale přes velkou slávu dlouho nevydrží. Na 20. sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu roku 1956 začne kritizovat Nikita Chruščov kult Stalinovy osobnosti.

Lidem se socha se nelíbí a označují ho trefně „fronta na maso“.

Poslanci odhlasují jeho zrušení v roce 1961 a následující podzim bude socha natřikrát odstřelena. Podstavec zůstane zachován dodnes.

Zdroj: CT24.cz

Témata: komunismus, otevření, pomník, socha, Stalin, stalinismus

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Bože! Natřikrát odstřelili Stalina!

    MoB, 1. 5. 2012 14:05

    Reagovat

    Bože! Natřikrát odstřelili Stalina! To by se generalissimovi jistě hrubě nelíbilo. Ovšem lidová tvorba dostala další materiál ke zpracování :)

Pátek 25. 9. 2020, včera měl(a) svátek Jaromír

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt