V Praze byl slavnostně otevřen Palác kultury, perla naší socialistické vlasti

V Praze byl slavnostně otevřen Palác kultury, perla naší socialistické vlasti zdroj: Archiweb.cz

2. 4. 2013, 13:46 | Adam Z.

stalo se 2. dubna 1981 80. léta

Praha – Palác kultury prožil dnes slavnostní chvíle. Otevřely se brány tohoto nového centra s velkým politickým, společenským a kulturním posláním. Je symbolem socialistické Prahy i naší země, dokladem umu a dovednosti těch, kdo jej postavili.

Souhrnná plocha paláce představuje rozlohu čtyř Václavských náměstí. Zastavěná plocha měří čtyři a půl hektaru, obestavěný prostor je šestinásobně větší než kubatura hlavního nádraží v Praze. Jeho vybavení a zařízení umožňuje všestranné využití.

V těchto prostorách se za několik dnů sejdou delegáti XVI. sjezdu KSČ a vlády ČSSR. Slavnostního zahájení provozu Paláce kultury se zúčastnila delegace ÚV KSČ a vlády ČSSR, vedená generálním tajemníkem ÚV KSČ a prezidentem republiky Gustávem Husákem.

Soudruha Gustáva Husáka a další členy delegace uvítali před palácem člen předsednictva ÚV KSČ a vedoucí tajemník MV KSČ Antonín Kapek, pražský primátor Zdeněk Zuska a ústřední ředitel tohoto kulturního střediska František Trojáček.

„Praha dostává v Paláci kultury zařízení, jaké dosud nebylo nikdy u nás vybudováno, kulturní stánek takové krásy a velikosti, jakých je jen málo v Evropě i na celém světě,“ zdůraznil ve svém projevu soudruh Antonín Kapek.

„Každá doba vytyčila nad Prahou své dominanty – Pražský hrad, Vyšehrad, Národní divadlo, katedrály, paláce. Vítězná dělnická třída vytvořila v epoše socialismu díla neméně významná – pražské metro, nová smělá dopravní a technická řešení. Je to i Palác kultury, který celým svým pojetím dokládá a zvýrazňuje možnosti, jaké vytvořilo pro všestranný rozvoj člověka právě naše socialistické zřízení, naše socialistická republika.“

Slavnostní shromáždění zakončila československá státní hymna. Generální tajemník ÚV KSČ a prezident republiky Gustáv Husák potom přestřižením pásky u vchodu do Sjezdového sálu symbolicky zahájil provoz Paláce kultury.

Do pamětní knihy Paláce kultury soudruh Gustáv Husák zapsal:

„Praha a celá naše vlast se dnešním dnem stávají bohatší o Palác kultury. Toto krásné dílo je důstojným svědectvím naší socialistické současnosti, vyspělosti československé architektury, schopnosti projektantů, techniků, výtvarníků a dovednosti našich dělníků. Naše upřímné poděkování patří těm, kteří se svou obětavou prací zasloužili o vybudování tohoto paláce, v němž se v nejbližších dnech uskuteční XVI. sjezd KSČ. Ať toto nádherné dílo všestranně uspokojuje a rozvíjí kulturní a společenské zájmy našeho lidu, ať dobře slouží současným i budoucím generacím.“

Zdroj: Rudé právo – archiv.ucl.cas.cz

Témata: otevření, stavba

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt