V Praze byl zasvěcen Emauzský klášter

V Praze byl zasvěcen Emauzský klášter zdroj: Wikipedia.org

29. 3. 2013, 17:48 | Jiřina Nováková

stalo se 2. března 1372 starší

Praha – Klášter benediktinů u chrámu P. Marie a slovanských patronů byl založen 21. listopadu 1347 českým králem a římským císařem  Karlem IV. Lucemburským pro řád slovanských benediktinů. Emauzský klášter se nachází se v Praze  na Novém Městě, na území vymezeném ulicemi Vyšehradská, Trojická, Pod Slovany a Na Slovanech. 

Původně se klášter nazýval Na Slovanech kvůli slovanským řeholníkům, kteří zde působili. Druhé jméno kláštera se odvozuje od toho, že se při jeho vysvěcení  předčítala část evangelia o zjevení Ježíše Krista učedníkům cestou do Emauz a toto biblické jméno se poté ujalo.

Klášter, zbudovaný na skalnatém pahorku u bývalého farního kostela sv.Kosmy a Damiána, byl součástí Karlova urbanistického plánu výstavby Nového Města pražského. Byl koncipován jako součást systému církevních staveb, které v půdorysu města tvoří kříž.  

Zasvěcení chrámu a kláštera vykonal o velikonocích 29. března 1372 pražský arcibiskup Jan Očko z Vlašimi za účasti dvou říšských kurfiřtů a několika biskupů samotného Karla IV. a jeho syna Václava IV. Tím, že Karel prosadil, aby klášter vysvětil pražský arcibiskup a  nikoli papežský nuncius, zdůraznil specifičnost nové instituce.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: budova, církev, klášter, otevření

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 2. 3. 2021, včera měl(a) svátek Bedřich

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt