V Praze byla otevřena protialkoholní záchytná stanice

V Praze byla otevřena protialkoholní záchytná stanice zdroj: FN Na Bulovce

15. 5. 2011, 10:11 | jaroslavpoks

stalo se 15. května 1951 50. léta

Praha – Ještě do nedávna byli lidé alkoholem opilí v takové míře, že nebyli schopni dopravit se domů, odkázáni pouze sami na sebe, popřípadě na pomoc kolemjdoucích.

Obzvláště v zimě bývalo požití většího množstvího alkoholu nebezpečné pro samostatně cestující opilce. Československá vláda se proto rozhodla udělat tomu přítrž a po vzoru Sovětského svazu otevřela v zemi nové zařízení.

Neváhejte přivolat Veřejnou bezpečnost

Protialkoholní záchytná stanice (v SSSR Вытрезвитель), zkráceně PZS, byla dnes otevřena v Praze U Apolináře. O její zřízení se prosadil především československý lékař Jaroslav Skála, který již dlouhá léta bojuje proti alkoholismu ve společnosti.

K čemu vlastně poslouží? V případě, že kdokoliv spatří osobu, jež ohrožuje sebe nebo ostatní, narušuje veřejný pořádek, poškozuje majetek či se nachází ve stavu vzbuzujícím veřejné pohoršení, nemá jen možnost, ale především občanskou povinnost upozornit na takovou skutečnost Veřejnou bezepčnost. Ta se v případě podezření na požití alkoholu postará o důstojné přepravení osoby do PZS a předání příslušným lékařům.

O člověka se postarají, ne však zadarmo

V protialkoholické záchytné stanici se opilým osobám dostane adekvátní péče od lékařů pečlivě vyškolených pro zacházení s alkoholiky. Dostane se jim i lůžka, kde mohou pohodlně přenocovat. Samozřejmostí je sociální zařízení, pitná voda a základní strava.

Zdánlivě dobrý hotel po prohýřené noci není však hrazen státem, tedy není bez poplatků. Jelikož se osoba alkoholem opila sama, je stav opilosti považován za vlastní vinu, za kterou osoba musí v případě nepřístojného chování vůči střízlivým spoluobčanům zaplatit.

Nutno podotknout, že pobytem v PSZ člověk neztrácí odpovědnost za své případně spáchané činy, nýbrž se jedná pouze o jakýsi krátkodobý pobyt po dobu, než vystřízliví.

Křištálová kouleVěštecká koule

První osobou, která bude do PZS přivedena, se stane ruský námořní úředník, který se v zařízení ocitne pouhé tři dny po jejím otevření, tj. 18. května 1951. Jak se ukáže, v Československu (a následně v Česku) bude jedna stanice na tolik opíjejících se lidí kapacitně nedostačující, proto v průběhu 20. století budou postupně vznikat stále nové a nové.

Zdroj: CeskaTelevize.cz, Wikipedia.org

Témata: alkohol, nemocnice

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 28. 5. 2020, včera měl(a) svátek Valdemar

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt