V Praze byla podepsána opoziční smlouva

V Praze byla podepsána opoziční smlouva zdroj: ČT24

9. 7. 2010, 15:23 | Jakub Hanyáš

stalo se 9. července 1998 90. léta

Praha – Dnešním dnem s největší pravděpodobností končí období politické nestability po nedávných předčasných volbách – představitelé dvou největších parlamentních stran, ČSSD a ODS, totiž podepsali tzv. „opoziční smlouvu” (plným názvem „Smlouva o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice uzavřená mezi Českou stranou sociálně demokratickou a Občanskou demokratickou stranou”).

Tento dokument, jehož vznik byl zapříčiněn neschopností pravicových stran (ODS, KDU-ČSL a US-DEU) majících ve Sněmovně hlasovací většinu dohodnout se na společné vládě, má přinést zpět politickou stabilitu tím, že vítězné straně, tedy ČSSD umožní sestavit vládu i bez většiny a ODS se odebere do opozice.

Smlouva také obsahuje body, které zabraňují opoziční straně vyvolat hlasování o nedůvěře vládě či takové hlasování podpořit nebo stanovují, že na významných zahraničně-politických otázkách se musí obě strany vzájemně shodnout.

Svým podpisem platnost smlouvy strvdili jak oba předsedové, tedy Miloš Zeman za ČSSD a Václav Klaus za ODS, ale i další představitelé těchto stran, jmenovitě například Stanislav Gross, Zdeněk Škromach, Ivan Langer či Vlastimil Tlustý.

Politickou krizi zapříčinil tzv. “sarajevský atentát” (sarajevský atentát proto, že Václav Klaus byl v té době na návštěvě Sarajeva), kdy vlivní členové ODS Jan Ruml a Ivan Pilip vyzvali Václava Klause k odstoupení kvůli netransparentnímu financování ODS.

Ukázalo se totiž, že dva sponzoři (oba ze zahraničí), z nichž každý věnoval ODS skoro 4 miliony korun, byli smyšlení a že opravdovým dárcem byl podnikatel Milan Šrejber. Navíc se prokázalo, že ODS je napojena na jakási tajná konta ve Švýcarsku.

Celá aféra stála funkci místopředsedu Libora Nováka a padla kvůli ní vláda; Václav Klaus nicméně svou funkci i přes nesouhlas mnoha spolustraníků uhájil. Po svržení vlády se premiérského postu ujal Josef Tošovský a sestavil vládu úřednickou.

Křištálová kouleVěštecká koule

Opoziční smlouva nakonec opravdu politickou stabilitu zajistila, ovšem za cenu obrovské nevole voličů obou velkých stran – ti si totiž ani ve snu nepomysleli, že by se tyto dvě programově naprosto odlišné strany mohli takto domluvit. Právě kvůli tomu je dodnes opoziční smlouva horkým tématem.

Zdroj: ČT24.cz, Wikipedia.org

Témata: ČSSD, Miloš Zeman, ODS, Václav Klaus

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 3. 12. 2020, včera měl(a) svátek Blanka

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt