V Praze byla založena Betlémská kaple

V Praze byla založena Betlémská kaple zdroj: Wikipedia.org

24. 5. 2011, 7:54 | Jiřina Nováková

stalo se 24. května 1391 starší

Praha – Betlémská kaple byla zakládací listinou s dnešním datem oficiálně určena výhradně pro česká kázání. Je umístěna na Starém Městě pražském přímo v srdci království. V místě staré české kazatelské tradice.

Podíl na založení Betlémské kaple má králův dvořan Jan z Mühlheimu a kramář Kříž, konšel ze Staroměstské radnice. Kříž věnoval pro stavbu Betléma sladovnu se zahradou.

Bylo ustanoveno, aby ze sladovny byl zřízen dům pro kazatele a sakristie. Pro staveniště kaple byla určena nejen Křížova zahrada, ale i část hřbitova německého farního kostela sv. Filipa a Jakuba a dále  veřejné prostranství se studní.

Studna, coby vzácná výjimka, bylo ponechána i v kapli. Za tímto účelem  se zřídil zvláštní vchod, aby se mohlo jít nejkratší cestou s vědry pro vodu. Sama stavba neměla mít zvláštní, kostelu se podobající vzhled.

Bylo užito oken, jaká měla i jiné církevní stavby. Charakteristická okna s hrotitým obloukem, ale i okna obdélníková, jaká  na církevních stavbách se nenajdou. I nepravidelnost vchodů umístěných v rozích svědčí o tom, že staviteli se nechávala určitá volnost pojetí stavby. Šlo hlavně o urychlené vybudování působiště českého kazatele.

Křištálová kouleVěštecká koule

Betlémská kaple bude němým svědkem kázání mistra Jana Husa a jeho zlaté éry. Budou tam zahájeny leckteré výpravy za husitských válek. Později bude kaple v 16. stol. zrekonstruována.

Pak si kaple prožije jesuitské období, kdy bude systematicky ničena, tak jako český národ. Vrcholem bude  rozhodnutí, že kaple bude tak akorát dobrá na sklad stavebního materiálu. Zde se projeví  typicky česká vlastnost. A to, že umíme velice rychle zapomínat. Nikdo se proti zboření kaple nepostaví a co je ještě smutnější, že to neudělá  ani Karlova universita, která byla s Betlémskou kaplí od Husa spjata.

Témata: budova, církev

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 28. 5. 2020, včera měl(a) svátek Valdemar

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt