V Praze demonstrovalo asi 25 000 odborářů

V Praze demonstrovalo asi 25 000 odborářů zdroj: iDnes.cz

26. 11. 2010, 11:37 | Jakub Hájek

stalo se 26. listopadu 2005 21. století

Praha – Desetitisíce odborářů z celé republiky se dnes sjely do Prahy, aby demonstrovaly za současnou vládní podobu zákoníku práce z dílny ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha. Na mítink přišly špičky ČSSD v čele s úřadujícím předsedou a ministrem financí Bohuslavem Sobotkou.

V 11 hodin se davy odborářů vydaly na pochod Prahou z Letné na Palachovo náměstí. To ale nebylo schopné takovou masu lidí pojmout, část protestujících tak stála na mostě přes Vltavu až na malostranský Klárov. Demonstrace zcela ochromila dopravu v centru města.

Odboráři se dovolávají přijetí nového zákoníku tak, jak ho předložila vláda a v prvním čtení schválila Sněmovna. Odmítají pozměňovací návrhy do druhého čtení, které navrhují zaměstnavatelé, ODS, lidovci i US-DEU. Podle odborářů by to oslabilo práva zaměstnanců, s čímž zásadně nesouhlasí.

Podle předsedy ČMKOS, senátora Milana Štěcha, by naopak měl být zákon k odborářům ještě více vstřícnější. Dodal, že nemohou nastat v České republice poměry a standardy podobné Číně či Latinské Americe. „Nechceme jejich úroveň. Páni zaměstnavatelé je to na vás, “ zakončil svůj projev.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, který přišel protestující odboráře podpořit a po celou dobu neúnavně řehtal řehtačkou, se k akci vyjádřil slovy: „Odboráři jsou nezávislá organizace a prostě hájí své zájmy. Přišel jsem podpořit věc, pro kterou se sešli.“ Vládní návrh zákoníku práce je podle něj vyvážený po stránce vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci.

To si ale nemyslí právě menší koaliční strany a ODS. Například podle KDU-ČSL jsou některé pasáže vládního zákoníku práce neústavní. S tím souhlasí i legislativní rada vlády. Návrh, který má podporu i ze strany KSČM, například požaduje, aby odbory mohly mluvit i za zaměstnance, kteří nejsou jejich členy.

Zdroj: Novinky.cz, iDnes.cz, Wikipedia.org

Témata: ČSSD, demonstrace, KDU-ČSL, odbory, ODS, US-DEU

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 3. 12. 2020, včera měl(a) svátek Blanka

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt