V Praze na Újezdě byl otevřen portrétní fotoateliér Jindřicha Eckerta

V Praze na Újezdě byl otevřen portrétní fotoateliér Jindřicha Eckerta zdroj: Scheufler.cz

15. 7. 2011, 8:31 | Jiřina Nováková

stalo se 15. července 1863 19. stol.

Praha – Dnes otevřel v Praze na Újezdě, nedaleko městských kasáren, doposud amatérský fotograf Jindřich Eckert svůj první portrétní ateliér. Název protokolované firmy zní Heinrich Eckert.

Narodil se 22. 4. 1833 v Praze na Malé Straně. Pochází z rodiny řezače a návrháře forem v kartounce.
V rodině se běžně mluvilo německy, Eckert se však již na škole hlásil k češství a německou podobu jména Heinrich užíval později pouze v podnikání.

Po vystudování polytechnického institutu získal roku 1853 místo na Zemském finančním ředitelství jako daňový úředník. Jeho velkou zálibou se stala fotografie, které věnoval téměř všechen volný čas.

Jako úředník se setkal i s budoucím tchánem Antonínem Müllerem, velkoobchodníkem se zeleninou. Před nedávnem se oženil s jeho dcerou Jindřiškou a manželství mu přineslo velké výhody. Tchán byl štědrý a dal své dceři věno, že si mladý fotograf hned po sňatku mohl otevřít tento fotografický ateliér.

Přejeme Jindřichu Eckertovi, aby jeho ateliér se stal přínosem a obohacením umělecké tvorby pro veřejnost a aby byl předznamenáním jeho velké kariéry.

Křištálová kouleVěštecká koule

První roky na Újezdě nebudou snadné. Eckert se věnuje především portrétní fotografii a moderním fotografickým vizitkám. Zpočátku však nemá příliš dobré vybavení a za konkurencí trochu zaostával.

Teprve na přelomu 60. a 70. se dostane do povědomí veřejnosti a zakázek začne přibývat. Mezi klientelou začnou projevovat zájem obchodníci, aristokraté a duchovenstvo. Stane se tak nejznámějším fotografem na Malé Straně a veškerou tamní konkurenci postupně zlikviduje.

Témata: fotografie

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 9. 8. 2020, včera měl(a) svátek Soběslav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt