Václav Havel byl v prvním kole zvolen prezidentem republiky

Václav Havel byl v prvním kole zvolen prezidentem republiky zdroj: MZV.cz

26. 1. 2012, 8:49 | Michal Karas

stalo se 26. ledna 1993 90. léta

Praha – Dnes volili naši zákonodárci prezidenta naší mladé země. Stal se jím Václav Havel, bývalý československý prezident, disident a spisovatel.

Volba se konala dnes na druhé schůzi Poslanecké sněmovny. Kandidáty byli Václav Havel, Marie Stiborová (navržena poslanci KSČM) a Miroslav Sládek (navržen SPR-RSČ).

Václav Havel byl 109 hlasy z 200 zvolen prezidentem hned v prvním kole volby.

[poll id=”44″]

Václav Havel se narodil 5. října 1936 v Praze. Kvůli svému špatnému “třídnímu původu si nemůže vybrat obor, který by ho bavil. Roku 1951 se zapisuje do učebního oboru jako chemický laborant a střední školu studuje večerně. Maturitu na gymnáziu ve Štěpánské ulici v Praze skládá v roce 1954. Jako literát debutuje roku 1955 v časopise Květen. Až do roku 1969, kdy mu je v Československu zakázáno publikovat, své texty uveřejňuje v mnoha významných časopisech.

Z kádrových důvodů není přijat na žádnou vysokou školu humanitního zaměření, a proto v letech 1955–1957 studuje na ekonomické fakultě Českého vysokého učení technického. Pokouší se přestoupit na filmovou fakultu Akademie múzických umění, je však odmítnut a nebyl přijat zpět na České vysoké učení technické. Od roku 1959 pracuje v divadle ABC jako jevištní technik a od následujícího roku také v Divadle Na Zábradlí.

9. července 1964 se Václav Havel po osmileté známosti žení s Olgou Šplíchalovou. Manželství je zatím bezdětné.

Během Pražského jara se přiklání do reformního křídla. V černu 1967 na Iv. Sjezdu československý spisovatelů pronáší kritický projev, kde napadá tehdejší uspořádání a poměry, které v zemi panují. Poté je vyloučen spolu s Pavlem Kohoutem, Ivanem Klímou a Ludvíkem Vaculíkem z kandidátky vedení Svazu československých spisovatelů.

Po okupaci a začátku normalizace opouští divadlo, jeho díla se přestávají vydávat a hrát, ale i přesto je stále uznávaný jak doma i v zahraničí. Ještě v roku 1968 dostává Velkou rakouskou státní cenu za evropskou literaturu a dvakrát v New Yorku získává cenu Obie za hry Vyrozumění (1969) a Ztížená možnost soustředění (1970). Za ty počiny se mu dostane dobrou peněžní sumu.

1.1.1977 zakládá Václav Havel občankou iniciativu – Chartu 77, která požaduje dodržování lidských práv, zrušení cenzury a vedoucí úlohy KSČ. Spolu s Janem Patočkou a Jiřím Hájkem se stává jedním z prvních mluvčích Charty.

Později, v dubnu 1978 zakládá Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), který má v Československu monitorovat případy politických vězňů a zasazovat se o jejich propuštění. Po tomto činu je vzat do vězení, kde píše dopisy své ženě, ze které vznikne kniha Dopisy Olze. Ve vazbě pobude pět let.

I v době normalizace nepřestává psát divadelní hry, které však tehdy jsou uváděny pouze v západních zemích. Mezi jeho jevištní díla té doby patří například Horský hotel (1976), Largo desolato (1984) a Pokoušení (1985).

17. listopadu po masakru na Národní třídě zakládá Občanské fórum (OF), které sdružuje všechny reformní a demokratické síly české části federace a patří mezi nejvlivnější představitele. Po abdikace vlády i Gustava Husáka se vedení shodlo, že příštím prezidentem bude zvolen právě Václav Havel. Stává se tak hlavou společného státu Čechů a Slováků. Snaží se zabránit rozpadu federace, ale nedaří se mu to, a proto 1.1.1993 vzniká samostatná Česká republika.

Křištálová kouleVěštecká koule

Václav Havel nakonec vyhraje i podruhé a je tak prezidentem až do roku 2003. Umírá ve své chatě na Hrádečku na oběhové selhání 18.12.2011.

Témata: prezident, prezidentské volby, Václav Havel, volby, zvolení

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Umírá ve své chatě

  Cingoš Ludovít, 27. 1. 2012 20:32

  Reagovat

  Umírá ve své chatě na Hrádečku na oběhové selhání 18.12.2011. To som ešče veru nepočul.

  • Proč si myslíte?

   Michal Karas, 28. 1. 2012 18:08

   Reagovat

   Proč si myslíte?

Pátek 30. 10. 2020, včera měl(a) svátek Silvie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt