Václav Klaus byl podruhé zvolen prezidentem České republiky

Václav Klaus byl podruhé zvolen prezidentem České republiky zdroj: Wikipedia.org

15. 2. 2013, 14:22 | Jiřina Nováková

stalo se 15. února 2008 21. století

Praha – Podle oficiálních výsledků byl prezidentem České republiky zvolen Václav Klaus. Ve třetím kole druhé volby porazil Jana Švejnara. Dostal 141 hlasů. Před pěti lety byl do čela státu zvolen hlasy 142 zákonodárců. Švejnar dnes ve třetím kole získal 111 hlasů.

Stejný počet dostal Václav Klaus i v předchozích dvou kolech. V tom prvním pro Klause hlasovalo 93 poslanců a 48 senátorů. Pro Švejnara zvedlo ruku 104 poslanců a 32 senátorů. Ve druhém kole byl počet hlasů pro Klause totožný, Jan Švejnar ale získal ve Sněmovně místo 104 hlasů “pouze” 94. Ve třetím kole se hlasy poslanců a senátorů sčítaly.

Z projevu prezidenta Václava Klause po vyhlášení výsledků zazněla věta: „Byl jsem zvolen proto, protože volitelé očekávali, že zůstanu sám sebou.“

Prezidentský slib bude skládat Václav Klaus až po 7. březnu. Tento den mu vyprší první mandát. 

Život Václava Klause

Václav Klaus se narodil na pražských Vinohradech v roce 1941. Vystudoval na Vysoké škole ekonomické obor ekonomika zahraničního obchodu. Pár let před Sametovou revolucí pracoval v Prognostickém ústavu ČSAV.

Do politiky vstoupil v prosinci 1989 jako federální ministr financí. Během dvou let spoluzaložil Občanskou demokratickou stranu, jejímž předsedou byl od počátku až do konce roku 2002.

S ODS vyhrál v roce 1992 parlamentní volby a stal se předsedou vlády ČR. Podílel na rozdělení československé federace a vzniku samostatné ČR. Premiérem ČR zůstal i po volbách v roce 1996. Pak se ale rozpadla vládní koalice a Klaus  podal v listopadu roku 1997 demisi. Po předčasných volbách, kdy  na základě opoziční smlouvy získala moc  ČSSD, se stal předsedou Sněmovny.

28. února 2003 byl zvolen prezidentem České republiky. Porazil i svého hlavního politického rivala z ČSSD Miloše Zemana. Nyní, po pěti letech byl zvolen prezidentem podruhé, Miloš Zeman tentokrát jako protikandidát nefiguroval.

Václav Klaus publikoval víc než 20 knih se společenskými,  politickými a ekonomickými tématy. Je nositelem mnoha mezinárodních cen a čestných doktorátů z univerzit z celého světa.

Zdroj: tema.novinky.cz, www.novinky.cz

Témata: prezident, prezidentské volby, Václav Klaus, volby

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • ... a naštěstí naposled.

  MoB, 16. 2. 2013 18:48

  Reagovat

  … a naštěstí naposled.

  • Kez by byl znova..

   eurohujer, 16. 2. 2013 23:25

   Reagovat

   Kez by byl znova..

Úterý 27. 10. 2020, včera měl(a) svátek Erik

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt