Václav Klaus podepsal Lisabonskou smlouvu

Václav Klaus podepsal Lisabonskou smlouvu zdroj: Rozhlas.cz

3. 11. 2010, 15:04 | Jakub Hájek

stalo se 3. listopadu 2009 21. století

Praha – Prezident Václav Klaus ve tři hodiny odpoledne podepsal Lisabonskou smlouvu. Učinil tak poté, co Ústavní soud dopoledne rozhodl o tom, že dokument, který má reformovat instituce EU, je v souladu s českým ústavním řádem.

Česko minulý týden získalo výjimku z Listiny základních práv EU, která je součástí Lisabonu. Byly tak splněny podmínky, které si Klaus pro podpis kladl.

Ústavní soud je zaujatý

„Sděluji, že jsem Lisabonskou smlouvu dnes v 15 hodin podepsal,“ řekl Klaus na svém odpoledním vystoupení před novináři. Klaus poté prohlásil, že rozhodnutí ústavního soudu očekával a respektuje ho, i když s jeho obsahem a zdůvodněním zásadně nesouhlasí.

Odůvodnění rozsudku Ústavního soudu podle něj není neutrální právní analýzou, ale zaujatou politickou obhajobou ze strany jejích příznivců. „Je to vidět i na zcela neadekvátním konfrontačním způsobu zpracování i prezentace tohoto nálezu,“ řekl prezident. Ohradil se také proti způsobu, jakým jej Ústavní soud vyzval k urychlenému podpisu smlouvy.

Česká republika přestává být suverénním státem

Podle Klause vstoupením Lisabonské smlouvy v platnost, navzdory politickému názoru ústavního soudu, přestane být Česká republika suverénním státem.

„Tato změna pro dnešek i pro jakoukoliv budoucnost legitimizuje snahy té části naší veřejnosti, které není věc naší národní a státní existence lhostejná a která se s tímto výsledkem nechce smiřovat,“ uvedl prezident.

VIDEO: Vyjádření prezidenta Václava Klause

VIDEO: Rozhodnutí Ústavního soudu

Jeho zahraničněpolitický poradce a první místopředseda Strany svobodných občanů Jiří Payne se navíc domnívá, že někteří poslanci rozhodovali o Lisabonské smlouvě pod stejným tlakem jako zákonodárci při vstupu varšavských vojsk na území Československa v roce 1968.

S tím ale zásadně nesouhlasí Jiří Přibáň, odborník na ústavní právo z Univerzity ve velšském Cardiffu. Přiznává však, že Lisabonskou smlouva určitým způsobem omezuje ústavní suverenitu České republiky.

AUDIO: Jiří Payne a Jiří Přibáň mluvili o ukončené ratifikaci Lisabonské smlouvy.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Po Klausově podpisu ratifikace Lisabonské smlouvy ve všech 27 zemích skončila. “Byl to maratón plný překážek. Teď jsme i za tou poslední,” nechal se slyšet šéf Evropské komise José Manuel Barroso.

Agentura AFP napsala, že podle slov francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho by Lisabonská smlouva měla vstoupit v platnost 1. prosince tohoto roku.

[poll id=”22″]

Zdroj: Novinky.cz, Rozhlas.cz, Aktualne.cz, CT24.cz

Témata: Evropská unie, Jiří Payne, smlouva, Václav Klaus

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Tohodle arogantního staříka měli

  VladimirGroch, 3. 11. 2010 15:27

  Reagovat

  Tohodle arogantního staříka měli dávno zbavit svéprávnosti. Škoda, že se tak necukal při kupónovce!!! Lisabonskou smlouvu plně podporuji, jediná cesta jak se dostat z tohodle marastu.

  • Lisabonská smlouva je jediná

   umrlec, 7. 11. 2010 12:18

   Reagovat

   Lisabonská smlouva je jediná cesta zpět do totality, ale to Vám nejspíše vyhovuje.

   • Jaká totalita ???? Dnešní mladí

    Standa Rolenc Halbich, 20. 11. 2010 2:36

    Reagovat

    Jaká totalita ????
    Dnešní mladí potřebujou trošku kzortit, potřebujou řád, takže nějaká totalitaj e dobrá!

 • Prezident uvazoval o abdikaci.

  J.R., 3. 11. 2010 22:56

  Reagovat

  Prezident uvazoval o abdikaci. Velmi podstatna zalezitost, doplnte do clanku :)

 • Škoda, že nakonec podlehl

  eNj, 3. 11. 2014 11:21

  Reagovat

  Škoda, že nakonec podlehl tlaku a podepsal. Myslím, že z toho dnes není vůbec nadšený, když vidí, co se děje.

Úterý 27. 10. 2020, včera měl(a) svátek Erik

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt