Ve věku 75 let zemřel exprezident Václav Havel

Ve věku 75 let zemřel exprezident Václav Havel zdroj: Wikipedia.org

18. 12. 2012, 10:22 | Adam Z.

stalo se 18. prosince 2011 21. století

Praha – Dnes ráno zemřel ve spánku první porevoluční český prezident Václav Havel. Bylo mu 75 let.

ČTK to sdělila Havlova tajemnice Sabina Tančevová. Někdejší československý a český prezident zemřel „v tichosti ve spánku“ na své chalupě na Hrádečku v přítomnosti své ženy Dagmar, dodala.

„Dnes nás opustil Václav Havel. V jeho poslední chvíli s ním byla jeho manželka Dagmar a jedna ze sester boromejek, které se o něj také v posledních měsících staraly,“ uvádí stručně Havlovy oficiální internetové stránky.

Havlovo úmrtí je podle českého premiéra Petra Nečase obrovská škoda. Exprezident měl respekt předsedy vlády a zaslouží si podle něj nevyšší úctu a nejvyšší pocty ze strany státu.

Havel, ve světě nejznámější Čech, v době komunismu vůdčí osobnost boje proti totalitě a po listopadu 1989 dlouholetý prezident, se potýkal se zdravotními problémy často. Jeho zdraví poškodilo již vězení, kde za komunismu prodělal neléčený zápal plic.

Za svůj boj s totalitním režimem byl Havel před listopadem 1989 třikrát vězněn, celkem strávil ve vězení zhruba pět let. V listopadu 1989 se stal jedním ze zakladatelů Občanského fóra a v prosinci 1989 byl zvolen československým prezidentem, kterým byl až do své abdikace v červenci 1992. Již v lednu 1993 byl ale zvolen prvním prezidentem České republiky a tuto funkci vykonával až do roku 2003.

I po odchodu z čela státu se Havel nadále vyjadřoval k politickým otázkám, především v oblasti zahraniční politiky a lidských práv.

Proslavil se rovněž svými divadelními hrami. Psaní se pro něj stalo celoživotním posláním. Za své dílo získal řadu ocenění.

Osobní život Václava Havla po listopadu 1989 zasáhly dvě zásadní události. V lednu 1996 zemřela jeho manželka Olga, která si především za svou charitativní činnost dokázala získat sympatie a respekt široké veřejnosti. O rok později se Havel oženil s herečkou Dagmar Veškrnovou.

V době, kdy stál v čele státu, byl pak mnohokrát hospitalizován. Kvůli rakovině mu lékaři odebrali v listopadu 1996 velkou část plíce. Další kritický moment přišel v dubnu 1998, kdy pobýval v rakouských Alpách. Po prudkém zhoršení zdravotního stavu se v innsbrucké univerzitní nemocnici podrobil akutní operaci proděravěného tlustého střeva.

Havel se na veřejnosti objevil naposledy před týdnem, kdy v sobotu přijal svého přítele tibetského dalajlamu a převzal cenu slovenské Nadace Jána Langoše.

Letos v říjnu bylo politikovi, dramatikovi, spisovateli a ochránci lidských práv 75 let.

Zdroj: České noviny – ceskenoviny.cz

Témata: prezident, úmrtí, Václav Havel

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • No to tady muselo

  Havel, 25. 12. 2012 9:28

  Reagovat

  No to tady muselo být pravdivých příspěvků, když je admin všechny smazal. Ano, velikost chrchla, který nic nevytvořil a jen se uchlastal k smrti dosahuje samotného Kim Ir Sena a generallissima Josifa Visarionoviče Stalina Džugašvilliho. Stejná třída.

  • Žádné příspěvky tu nebyly

   Jakub Hájek, 25. 12. 2012 11:30

   Reagovat

   Žádné příspěvky tu nebyly a žádné nebyly smazány.

   • Ale byly - já

    Kral, 25. 12. 2012 12:05

    Reagovat

    Ale byly – já jsem to viděla! na tydlety kukadla!

  • Přirovnávat pana Havla k

   JUDr.Karel Vlk, 22. 12. 2015 12:39

   Reagovat

   Přirovnávat pana Havla k vrahovi Stalinovi,nepominul jste se?

 • Ono je bohužel dost

  IDe, 30. 12. 2012 13:13

  Reagovat

  Ono je bohužel dost lidí, kteří z tohohle ničemy, salónního socialisty a člena Římského klubu totálně zblbli. Většího darebáka a pokrytce tahle země nenosila. Chlast by byl to poslední, co by na něm mohlo vadit, kdybychom ovšem nevěděli jací jsou alkoholici spolehliví, zásadoví a pravdomluvní lidé…

 • Já jsem panu Havlovi

  JUDr.Karel Vlk, 22. 12. 2015 12:37

  Reagovat

  Já jsem panu Havlovi vytýkal jeho- nejsme jako oni.Ale když vidím dnešní stav, kdy na vrcholu jsou příslušníci STB, musí se panu Havlovi dodatečně omluvit

Neděle 5. 7. 2020, včera měl(a) svátek Prokop

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt