Vichřice vyvrátila lípu, lidé přišli o koncertiště

Vichřice vyvrátila lípu, lidé přišli o koncertiště zdroj: Wikipedia.org

4. 7. 2011, 14:09 | jaroslavpoks

stalo se 4. července 1925 ½ 20. stol.

Libníkovice – Před pár hodinami se českým uzemím prohanala bouře nečekané síly. Zpustošila lesy, lidská obydlí, stodoly a další budovy. Nejvíce škod napáchala na Pardubicku a Královehradecku, malou obec Libníkovice nevyjímaje. Tamní obyvatelé byli o to více nešťastni ze silného větru, když se dozvěděli, že přišli o svou památku – o Národní lípu.

Památný strom, kterému se říkalo Národní, řidčeji Libníkovická lípa, se tyčil na kopci posazeném ve výšce 250 m. n. m. Věk byl odhadován na 350 let, a to na základě neobvyklého obvodu kmene, který by obepjalo 5 mužů. Mezi obvyteli Libníkovic a blízkých vesnic byl vyhledáváným místem nejen pro odpočinek, ale také pro společenský život.

Na konci 19. století se městské zastupitelstvo rozhodlo neobvykle mohutnou lípu využít na koncertní plochu, přesněji prostornou oblast nad kmenem. Zakrátko ve stromě skutečně vyrostlo dřevěné pódium a první koncert se na něm odehrál 6. července 1890 při příležitosti hasičských slavností. V roce 1914 prodělala dřevěná konstrukce rekonstrukci, po které začali měšťané vybírat poplatky za její užití.

Vyvrácení stromu tak představuje ztrátu symbolického příjmu do městského rozpočtu, ale především ztrátu jakéhosi statutu národní důležitosti, jak se shodují mnozí obyvatelé Libníkovic.

Zdroj: Libnikovice.cz, Wikipedia.org

Témata: bouřka, strom

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 13. 8. 2020, včera měl(a) svátek Klára

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt