Viktor Kožený: Jsem úspěšný podnikatel a nevrátím se někam, kde na mě jenom plivou

Viktor Kožený: Jsem úspěšný podnikatel a nevrátím se někam, kde na mě jenom plivou zdroj: MF Dnes

9. 6. 2012, 21:08 | Jakub Hájek

stalo se 9. června 1994 90. léta

Praha – Jedna z nejdiskutovanějších postav českého hospodářského života Viktor Kožený pobývá v současné době v zahraničí a v brzké době se nehodlá do Česka vrátit.

V exkluzivním rozhovoru, který poskytl Neaktualitám při svém obchodním pobytu v Curychu, sdělil své důvody.

Odsouváte návrat proto, že se bojíte trestního stíhání?
Nemám strach, ale nestojí mi za to, abych byl neustále pronásledován. Kdybych skutečně udělal něco, co by bylo trestné, stíhání by už bylo zahájeno. A to, co se děje, je pro mně těžko pochopitelné.

Máte dojem, že vás společnost do zahraničí vyhnala a vy se nemůžete vrátit?
Pokud se společnost chová tak, že se snaží likvidovat to, co já tvořím, tak mě vyhání. Základ mého byznysu je reputace a každý den je na ni házena špína.

Necháte se vyhnat ze země několika novináři, kteří o vás špatně píší?
Já mám určitý mandát a ten mi dalo milion DIKů. Upřímně řečeno, kdybych v Čechách měl jen jedno nakladatelství, tak bych v této situaci udělal to, co udělal většina emigrantů – přijeli se domů podívat a zase odjeli. Proč se mám nechat, když jsem úspěšný podnikatel, urážet a mlátit?

Ale veřejnosti zbude obraz, který je nespravedlivě křivý – jak vy říkáte. Kdyby takhle uvažoval prezident Havel nebo předseda vlády Klaus, tak by museli také dávno utéct. Kdybyste četl články, které se o nich píší, viděl byste, že na tom nejste hůř než oni.
Já myslím, že množstvím a strukturou jsem na tom podstatně hůř.

Proč jste na údajné pomlouvače nepodali žalobu?
Je pravda, že naše právní oddělení selhalo. Chybou také bylo, že naše společnost nepracovala dobře s veřejností. Mou filozofií ovšem bylo, že není moudré reagovat na lži a pomluvy, ale tvořit hodnoty, privatizovat. Asi jsem udělal chybu, že jsem se nebránil.

Jste rozzloben na celu republiku. Proč jste bez boje rezignoval? Nemohl jste změnit falešný obraz, který podle vás někdo maluje?
Víte, když sháníte významné investice pro republiku a když je seženete, někdo vám je špínou úmyslně zhatí, tak to není příliš motivující. Stane se to jednou, dvakrát a potřetí si řeknete dost. Nemám to zapotřebí.

Nechováte se tak trochu jako uražené dítě?
Ne, já jsem jen unaven, to je rozdíl. Nejsem ješitný. Ta kampaň je organizovaná. Jeden z vysoce postavených činitelů, kterého nechci jmenovat, mi dokonce řekl, že jsem pro Českou republiku to samé, co byly kdysi Slušovice. Nevím jaké byly Slušovice, nezažil jsem je. Z těch slov jsem ale pochopil, že za všemi útoky je závist – úspěšných lidí není v republice zas tolik. Nemá absolutně smysl sedět v Praze jako pitomec a odrážet útoky, nechat se systematicky likvidovat a ničit si zdraví.

Zdroj: MF Dnes, 9. června 1994

Témata: privatizace, rozhovor, Viktor Kožený

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt