Vila Tugendhat stále čeká na rekonstrukci, důvodem je nedostatek peněz

Vila Tugendhat stále čeká na rekonstrukci, důvodem je nedostatek peněz zdroj: Vyletnik.cz

11. 5. 2013, 20:14 | Jaroslav Srna

stalo se 11. května 1994 90. léta

Brno – Mnozí lidé usilují o rekonstrukci a zpřístupnění brněnské vily Tugendhat veřejnosti, avšak zatím tomu brání nedostatek peněz. Památková rekonstrukce by totiž mohla stát až dvacet milionů korun.

Fond vily Tugendhat, jehož členy jsou také potomci původních majitelů se již od roku 1991 pokouší přimět současného majitele – Magistrát města Brna, aby objekt zpřístupnil veřejnosti. Vila Tugendhat v Brně je ojedinělým funkcionalistickým dílem německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe, který vypracoval v roce 1928, na žádost manželů Grety a Fritze Tugendhatových, návrh stavby.

Na rekonstrukci objektu se má finančně podílet londýnská nadace Friends of Tugendhats, jejíž zástupce Eduardo Tugendhgat zatím odmítl nabízenou formu spolupráce muzea, fondu a nadace. Náklady na složitě se rodící smlouvy hradí zatím ze svých prostředků fond. Měly by do budoucna garantovat zejména účelné a odborné investování prostředků ze zahraničí.

Po památkové rekonstrukci by měla vila Tugendhat reálnou naději stá se vyhledávaným exponátem jako Corbusierova vila Savoy u Paříže, Rietveldův Schröderhaus v Holandsku nebo Wrightova vila Falling Water v USA.

V osmdesátých letech byla vila rekonstruována, ovšem některé zásahy zničily část původního vybavení, jehož historický hodnota daleko přesahovala prostředky vložené do přeměny domu na reprezentativní ubytovnu tehdejšího Národního výboru města Brna. Zmizely například původní obklady a sanitární vybavení koupelen, speciální zrcadlová skla v zahradním průčelí a travertinové schodiště. Nezabránilo se přitom zatékání vody do stavby a trhliny ve zdech svědčí nejspíše o pohybu podloží.

Při obnově by se do jejího interiéru měl vrátit nábytek navržený přímo architektem Miesem van der Rohe. Vedle nemnoha zachovaných originálů půjde také o repliky sedacího nábytku, který dodnes vyrábí na základě zakoupených autorských práv americká firma Knoll International. Ta usiluje, aby její dokonalé kopie nahradily nedochované kusy, z nichž mnohé vešly do učebnic designu jako například „Židle Brno“ nebo „Křeslo Tugendhat“.

Připomeňme, že právě ve vile Tugendhat byla v srpnu 1992 podepsána dohoda o rozdělení Československa.

Křištálová kouleVěštecká koule

Z rozhodnutí Rady města Brna bude vila předána do užívání Muzeu města Brna, které ji od 1. července 1994 veřejnosti zpřístupní jako památník moderní architektury.

O deset let později začnou pokusy o rekonstrukci vily, soutěž vyhraná společností Omnia však bude označena za zmanipulovanou a v roce 2008 antimonopolním úřadem na základě nálezu Nejvyššího správního soudu zrušena. Potomci původních majitelů budou žádat v letech 2006 a 2007 o navrácení vily a nabídnou provedení rekonstrukce na vlastní náklady, to však město Brno odmítlo a nakonec přistoupilo k tomu, aby společnost Omnia realizovala svůj původní vítězný projekt.

V letech 2010 až 2012 tak bude vila kvůli rekonstrukci za 156 milionů Kč uzavřena a znovu se otevře až 29. února 2012. V rámci rekonstrukce se do vily vrátí např. část původní půlkruhové makasarové stěny vyznačující jídelní kout, která byla krátce předtím objevena historikem umění Miroslavem Ambrozem v menze v budově brněnské právnické fakulty, kde v době druhé světové války mělo svůj bar gestapo.

Zdroj: MF Dnes, 11. května 1994, cs.wikipedia.org

Témata: architektura, Brno, budova, design, vila

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 17. 4. 2021, včera měl(a) svátek Irena

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt