Vláda přijala mnichovské usnesení, Sudety získává Německo

Vláda přijala mnichovské usnesení, Sudety získává Německo zdroj: Fronta.cz

30. 9. 2010, 17:28 | Jakub Hájek

stalo se 30. září 1938 ½ 20. stol.

Praha – Vláda republiky konala dnes o 12. hodině polední schůzi za předsednictví presidenta republiky na hradě pražském.

V této schůzi podrobila svědomité úvaze mezinárodně-politickou a vojenskou situaci, jak se utvořila po usnesení čtyř velmocí na konferenci v Mnichově dne 29. září. Usnesení této konference bylo oznámeno československé vládě dnes dopoledne.

Vláda zkoumala všechny podrobnosti tohoto usnesení i okolnosti, k nimž musila při svém rozhodnutí přihlížeti. Po všestranné úvaze a zkoumání všech naléhavých doporučení, jež jí byla tlumočena vládou francouzskou a britskou, a s plným vědomím historické odpovědnosti odhodlala se československá vláda s plným souhlasem odpovědných činitelů politických stran k tomu, aby mnichovská usnesení čtyř velmocí přijala. Učinila tak u vědomí, že je nutno zachovati národ a že jiné rozhodnutí není dnes možné.

Vláda republiky československé činíc toto usnesení, tlumočí zároveň světu svůj protest proti tomuto rozhodnutí, učiněnému jednostranně a bez naší účasti.

Rozhlasový projev předsedy vlády, armádního generála Jana Syrového v 17:00

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Hlasatel čte rozkaz hlavního velitele čs. branné moci armádního generála Ludvíka Krejčího

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Zdroj: Doslovný přepis usnesení vlády ze dne 30. 9. 1938 otištěné v Lidových novinách den poté. Audio: USTR

Témata: Mnichov 1938, Sudety, vláda

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Ne, já du bránit

  VladimirGroch, 30. 9. 2010 20:24

  Reagovat

  Ne, já du bránit hranice Klidně sám !!

 • Taky audio ukázka. Další

  jen tak dál, 30. 9. 2010 22:30

  Reagovat

  Taky audio ukázka. Další moc pěkný článek.

Úterý 27. 10. 2020, včera měl(a) svátek Erik

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt