Vláda vyzývá občany k mobilizaci!

Vláda vyzývá občany k mobilizaci! zdroj: Tyden.cz

23. 9. 2010, 9:25 | jaroslavpoks

stalo se 23. září 1938 ½ 20. stol.

Praha – Československo je v ohrožení. Nátlak Německé říše nabyl enormních rozměrů, válečný konflikt je na spadnutí. Po abdikaci vlády Milana Hodži, jež odstoupila předevčírem, odmítla dnes současná vláda Jana Syrového postoupení českého pohraničí a uchýlila se k vyhlášení mobilizace:

„Vláda republiky Československé vyhlašuje podle §57. odst.1 a 3 zákona ze dne 13. května 1936, č. 131 Sb.z. a n., o obraně státu, den 23. září 1938, jimž byla nařízena presidentem republiky podle §23. branného zákona mobilisace, za den vstupu státu Československého do branné pohotovosti.“

Nařízení se týká záložníků a stávajících vojáků, avšak vládá doufá v pomoc všech boje schopných mužů, přestože československá armáda má v případě válečného konfliktu s pomocí Spojenců velmi vysoké šance na vítězství. Ve stádiu vyjednávání je nyní i pomoc ze strany Sovětského svazu.

Třebaže vše nasvědčuje skutečnosti, že v pohraničí Říše dochází k přeskupování německé armády, nikdo zatím tyto informace nepotvrdil.

Současně proto není důvod k opouštění svých domovů, nicméně si raději připravte zavazadlo sestávající z oblečení, dokladů, finanční hotovosti a trvanlivých potravin. V případě vpádu německé armády na území Československa budou občané rozhlasem včas upozorněni a informováni, jak se zachovat.

Křištálová kouleVěštecká koule

Mobilizaci přivítají lidé s nadšením, neboť ji před vyhlášením budou očekávat již několik dní. Proběhne proto rychle a úspěšně. Avšak, jak se později ukáže, zbytečně. 29. září 1938 se v Mnichově sejdou zástupci Velké Británie, Francie, Itálie a Německa, kteří se dohodnou na odejmutí českého pohraničí a jeho postoupení jiným státům. 30. září bude verdikt tzv. Mnichovské dohody sdělen zástupcům Československa, které na podmínky přistoupí. Tím začne období 2. republiky.

Zdroj: Armada.Vojenstvi.cz, Fronta.cz, Wikipedia.org

Témata: Mnichov 1938, mobilizace, první republika

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Už má kufry sbalený.

  VladimirGroch, 23. 9. 2010 10:00

  Reagovat

  Už má kufry sbalený. S pomocí Spojenců nám žádné nebezpečí nehrozí!

 • Hlásím se dobrovolně, skopčáci

  Tomáš, 23. 9. 2010 12:40

  Reagovat

  Hlásím se dobrovolně, skopčáci si na nás vystakovat nebudou!

  • Skopčáci je české označení

   Petr Jirsák, 14. 6. 2014 13:44

   Reagovat

   Skopčáci je české označení pro české němce, protože obývali převážně hornatější oblasti, nikoliv výraz pro němce říšské a když jsme u toho, pokud byste rukoval, tak by skopčáci rukovali s vámi, ano, sudetští němci šli k mobilizaci československé armády.

 • Pánové nevím nevím. Ještě

  Emil, 23. 9. 2010 20:14

  Reagovat

  Pánové nevím nevím. Ještě nemáme pořádně dokončené celé hraniční opevnění a hlavně od Rakouska, kterého se Hitler nedávno zmocnil nám hrozí nebezpečí. Navíc jsme jediný malý ostrůvek demokracie ve velkém moři zla a pomoc je daleko. Sice máme odhodlání, ale to mají Němci taky (a bohužel i ti naši).

 • Máme nejlepší lehké tanky,

  Petr, 23. 9. 2010 22:24

  Reagovat

  Máme nejlepší lehké tanky, máme velice silné opevnění, maďarská armáda je slabá, Poláci mají snad jen koně a motivace německého lidu i armády bojovat je minimální. Výhra je na naší straně. Jak říkal náš drahý president Masaryk – Pravda vítězí! A hlavně… o hranice se smlouvá, o ty se bojuje! Dobudeme Těšínska, Slezska i Lužice!

 • hodit na skopčáky pár

  Lubos, 27. 9. 2010 7:47

  Reagovat

  hodit na skopčáky pár atomovek a bude klid. Nás chrání protiraketový deštník

 • Sakra, mali sme sa

  preslav, 22. 11. 2010 13:34

  Reagovat

  Sakra, mali sme sa brániť! Keby sme to urobili, nebola by ani 2. svetová vojna…celá nemecká a maďarská armáda by ležala v pohraničných lesoch bruchami nahor. Pravda nakoniec zvíťazila, ale až 17. novembra o 51 rokov neskôr.

Úterý 27. 10. 2020, včera měl(a) svátek Erik

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt