Vlasta Zahradníčková žádá spolu se všemi pionýry a dětmi mír

Vlasta Zahradníčková žádá spolu se všemi pionýry a dětmi mír zdroj: Amnesia.pavelbers.com

28. 1. 2012, 13:29 | Jiřina Nováková

stalo se 28. ledna 1951 50. léta

Praha – Pionýrka Vlasta Zahradníčková mluvila na sjezdu míru za všechny pionýry:

„Nejdřív jsem měla obavy, když jsem byla navržena a pak jednohlasně zvolena přednést zdravici sjezdu za všechny pionýry.

Bála jsem se, že před všemi těmi lidmi, kterých si nesmírně vážím, neboť to jsou přední obhájci míru, nebudu umět dosti dobře říct to, co k nim cítí všichni pionýři.

Ale strach mě opustil již před vinohradskou sokolovnou, kde jsme slyšeli už z dálky nadšení a jásot delegátů sjezdu.

Byla jsem v té chvíli velmi šťatna, že za všechny pionýry a děti Československé republiky mohu říci, že jednomyslně žádáme mír.

Uvědomila jsem si, že ačkoliv ještě malá, mohu přece jako pionýrka svým učením, prací ve škole, sběrem surovin a brigádami spolu se všemi pionýry naší skupiny a se všemi dětmi a pionýry naší republiky i dětmi celého světa pomáhat bránit mír.

Proto jsem už neměla strach říci to vše  nejlepším lidem naší vlasti. Budu i nadále ze všech svých sil pracovat pro mír, jak nás k tomu vyzývá 1. československý sjezd obránců míru.“

Rudé právo, 28. 1. 1951, str. 4

Zdroj: Rudé právo – Archiv. ucl. cas. cz

Témata: komunismus, mír, Pionýr

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 4. 7. 2020, včera měl(a) svátek Radomír

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt