Vojska Varšavské smlouvy vpadla do naší socialistické republiky

Vojska Varšavské smlouvy vpadla do naší socialistické republiky zdroj: Svornost.com

21. 8. 2012, 7:49 | Martina Sotáková

stalo se 21. srpna 1968 60. léta

Praha – Včera dne 20. 8. 1968 kolem 23. hodiny večer překročila vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky státní hranice Československé socialistické republiky.

Stalo se tak bez vědomí presidenta republiky, předsedy Národního shromáždění, předsedy vlády i prvního tajemníka ÚV KSČ a těchto orgánů.

V těchto hodinách zasedalo předsednictvo ÚV KSČ a zabývalo se přípravou XIV. sjezdu strany. Předsednictvo ÚV KSČ vyzývá všechny občany naší republiky, aby zachovali klid a nekladli postupujícím vojskům odpor.

Proto ani naše armáda, Bezpečnost a Lidové milice nedostaly rozkaz k obraně země. Předsednictvo ÚV KSČ považuje tento akt za odporující nejenom všem zásadám vztahu mezi socialistickými státy, ale za popření základních norem mezinárodního práva.

Všichni vedoucí funkcionáři státu, KSČ i Národní fronty zůstávají ve svých funkcích, do nichž byli jako představitelé lidu a členů svých organizací zvoleni podle zákonů a jiných norem, platných v Československé socialistické republice.

Ústavními činiteli je okamžitě svoláváno zasedání Národního shromáždění, vlády republiky, předsednictvo ústředního výboru KSČ svolává plénum ÚV KSČ k projednání vzniklé situace.

Rudé právo, roč. 48, č. 231, zvláštní vydání, 21. srpna 1968

Křištálová kouleVěštecká koule

Během čtení Provolání předsednictva ÚV KSČ Všemu lidu ČSSR bude vyřazen z provozu vysílač na středních vlnách a poté odpojeny všechny rozhlasové vysílače. Ty budou nahrazeny vysílačkou “Vltava” šířící sovětskou propagandu.

Prahou budou projíždět kolony automobilů, tanků a obrněných transportérů se sovětskou posádkou. Nad hlavami Pražanů budou létat Antonovy plné vojenské techniky. Parašutisty bude obsazena budova předsednictva vlády a zajat její předseda Oldřich Černík. Alexander Dubček, Josef Smrkovský, Zdeněk Kriegel a Josef Špaček budou po obsazení sekretariátu ÚV KSČ převezeni obrněným transportérem neznámo kam.

Sovětská letadla budou shazovat letáky, ospravedlňujícím invazi, ve kterých bude za československého prezidenta označen Antonín Novotný.

Na Staroměstském náměstí se shromaždí občané, kteří se okupanty budou snažit přesvědčit, že u nás k žádné kontrarevoluci nedochází. Všude okolo stojící vojáci budou na dav mířit kulomety. Na Václavské náměstí dorazí více jak 15 tanků, jež budou ostřelovat budovy, včetně Muzea.

Před budovu československého rozhlasu přijede 6 tanků. Směrem od Václavského náměstí se stovky lidí budou snažit zabránit okupantům v postupu stavbou barikády, která bude tvořena nákladním vozem. Do té posléze najede tank a dojde k výbuchu. Okolní domy zachvátí požár.

Ve 12.00 vypukne dvouminutová generální stávka.

Ve 22.00 vypálí sovětské jednotky světlice a zahájí na různých místech Prahy půlhodinovou palbu. Tato situace se bude opakovat několik dní.

Již první den okupace si invaze vyžádá oběti na životech a řadu vážně zraněných. Nejvíce obětí přinese střet sovětských vojáků s neozbrojeným davem u budovy rozhlasu. Nejen v hlavním městě, ale i Brně, Bratislavě, Liberci nebo Košicích budou hlášeny oběti.

Nastane dlouholetá okupace Československa. Představitelé Pražského jara budou donuceni vzdát se svých pozic a vedení republiky převezme nový sbor v čele s Gustavem Husákem, který bude dosazen Moskvou. Nastane doba normalizace a stranických prověrek.

Při okupaci celkem zemře 108 lidí, přes 500 bude těžce a stovky lehce zraněných.

Zdroj: www.totalita.cz, aktualne.centrum.cz, www.ustrcr.cz

Témata: armáda, barikáda, invaze, komunismus, KSČ, okupace, vojsko

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Stejná invaze, jako když

    MoB, 21. 8. 2012 8:16

    Reagovat

    Stejná invaze, jako když Hitler obsadil Rakousko. Rusové si bránili předpolí pro jimi chystanou totální válku proti západní Evropě.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt