Volíme zástupce do národních výborů pro šťastnou budoucnost našich dětí

Volíme zástupce do národních výborů pro šťastnou budoucnost našich dětí zdroj: Repro O ženách a nejen pro ženy, Orbis

19. 5. 2012, 15:53 | Jiřina Nováková

stalo se 19. května 1957 50. léta

Před několika dny skončilo ve zdravotním středisku v Praze očkování prvních injekcí proti dětské obrně. Akce trvala deset dní a kladla velké nároky na síly a obětavost lékařů i nás, sester.

Braly jsme do rukou malá batolata, konejšily je a otíraly slzičky strachu. A chválily jsme mezi nimi ty odvážné, kteří dovedli statečně nastavit ručku bez protestu.

A když jsme se vracely vždy unaveny ze služby domů rokzvetlým parkem, kde pod šeříkovými keři běhaly děti, únava zmizela. Vystřídal ji pocit radosti nad tím, že pomáháme chránit ty maličké proti zhoubné nemoci. Pocit štěstí, že žijeme v zemi, jejíž vláda nešetří prostředky na péči o dítě, na ochranu jeho zdraví.

A právě v těchto dnech přišla zpráva, že britská vláda provedla  pokusný výbuch vodíkové bomby u Vánočního ostrova. Název tohoto ostrova představuje spokojenost a příjemné pocity, ale opak je pravdou. Tam se rozsévala zkáza a smrt.

Víme, že ani ve Velké Británii si prostí lidé nepřáli, aby k tomuto pokusu došlo. Dočetl jsme o protestech tamních občanů, o demonstracích anglických žen a matek. A přece jejich vláda zůstala hluchá k přáním miliónů lidí.

Je vůbec myslitelné, že by něco podobně nelidského provedla naše vláda? Není, protože u nás je moc v rukou skutečných zástupců lidu.

Právě dnes si volíme své zástupce do národních výborů. Volíme je ze svého středu. Volíme lidi, které známe z pracovišť, ze sousedství, volíme lidi, které denně potkáváme a kterým věříme.

A proto jim dáme svůj hlas. Hlas pro mír, pro šťastnou budoucnost našich dětí.

Rudé právo, 19. května 1957,  str. 1

Zdroj: Rudé Právo – Archiv.ucl.cas.cz

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 19. 9. 2019, včera měl(a) svátek Kryštof

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt