Vstup do nového školního roku s novými závazky: šetrné zacházení se zapůjčenými knihami

Vstup do nového školního roku s novými závazky: šetrné zacházení se zapůjčenými knihami zdroj: Sbazar.cz

6. 9. 2012, 20:19 | Jiřina Nováková

stalo se 6. září 1961 60. léta

Žáci našich škol dostali k začátku škoního roku opět zdarma učebnice. Někteří rodiče všek přicházejí do škol projevit svou nespokojenost, že jejich dítě dostalo učebnice značně opotřebené.

Podívejme se na opotřebování učebnic v širších souvislostech. Do dvou let budou postupně všechny třídy všeobecně vzdělávacích škol plně vybavovány novými učebnicemi. V každém dalším roce bude pak obnovována třetina učebnic.  To znamená, že životnost učebnic bude tři roky. Státní pedagogické nakladatelství skutečně také plánuje takové množství papíru, aby nevázly dodávky nových knih do škol.

Děti, učitelé a především rodiče mohou dělat mnoho pro to, aby se předešlo nespokojenosti na příliš opotřebované učebnice. Pokud budou učitelé a rodiče častěji a přísněji kontrolovat, jak děti zacházejí s učebnicemi, budou z toho mít dvojitý užitek. Děti budou po prázdninách dostávat zachovalé  učebnice a ještě bude úspora papíru.

Pracovníci Státního pedagogického nakladatelství spočítali, že by stačilo, aby každá škola prodloužila o rok životnost jen dvou učebnic určených k vyřazení. Nakladatelství bude moci vydat například doplňkovou četbu  některého cizího jazyka. Přitom bude plně uspokojena současná poptávka po této nedostatkové literatuře!

V těchto dnech začínají na všech školách pracovat sdružení rodičů a přítel školy. Mnohá vstupují do nového školního roku se závazky, kolik hodin rodiče odpracují při úpravách škol a veřejných prostranství.

Rodiče žáků, kteří už dostali nové učebnice, by měli ke svým závazkům připojit ještě jeden. Že jejich děti odevzdají na konci školního roku učebnice v takovém stavu, aby škola nemusela vyřadit  plánovanou třetinu knih. To se týká také svazáckých a pionýrských organizací.

Pak nejen pominou na začátku školního roku stesky na příliš opotřebované učebnice, ale i další rukopisy ve Státním pedagogickém nakladatelství se promění v knihy obohacující naše vědomosti.

Rudé právo, 6.září 1961 ,  str. 2                        

Zdroj: Archiv.ucl.cas.cz

Témata: knihy, škola, socialismus, učebnice, závazek

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 9. 8. 2020, včera měl(a) svátek Soběslav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt