Vyobcovaný radikál Jan Hus byl v Kostnici upálen

Vyobcovaný radikál Jan Hus byl v Kostnici upálen zdroj: Wikipedia.org

6. 7. 2010, 19:28 | jaroslavpoks

stalo se 6. července 1415 starší

Kostnice„Kacíř Jan Hus, původem z města Hussenicz, se za šíření bludů a vzpírání se autoritě kardinála, církve i papeže odsuzuje k trestu smrti upálením.“

Přibližně takovým zněním vyvrcholilo dnes dopoledne neveřejné XV. zasedání Kostnického koncilu v kauze Jana Husa. Kontroverzní kněz, který se ztotožňoval s Viklefovými spisy, se do křížku s církví dostal mimo jiné i za napadání odpustků (odpuštění hříchu za poplatek) ve svých spisech a neochotu svou nepodloženou kritiku odvolat. Krátce po poledni byl tak za své hříchy upálen na hranici před hradbami města Kostnice.

Svého času děkan filizofické fakulty a později rektor na pražské univerzitě byl Jan Hus uznávaným člověkem, a to do té doby, kdy veřejně vystoupil proti odpustkům a nalezl část svých názorů ve Viklefových spisech, jež jsou označeny za bludy.

Jelikož již nadále nemohl jako kněz reprezentovat církev, byl před čtyřmi lety exkomunikován (vyobcován, vyloučen z církve) jak arcibiskupem Zbyňkem Zajícem, tak papežem Janem XXIII. Přesto dále ve svých kázáních kritizoval církev.

I přes nátlak veřejnosti, ústupky samotné církve (zúžené seznamy problémových textů, volnější formulace pro odvolání svých výroků) a i přes rozmluvu koncilu nebyl Jan Hus s to odvolat texty, jež byly v rozporu s vírou.

Stojíc připoután na hranici a čekajíc na svou smrt tvrdošíjně odmítl i poslední možnost odvolání nabídnutou králem Zikmundem, jehož glejt mu zaručil ochranu při cestě na koncil a jenž se zasadil o dobré zacházení s jeho osobou.

Jan Hus byl upálen ve svých pětačtyřiceti letech, hranice s jeho ostatky byla vhozena do řeky Rýna.

Zdroj: Spisovatele.cz, Quido.cz, Wikipedia.org

Témata: církev, oheň, vražda

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 26. 9. 2020, včera měl(a) svátek Zlata

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt