Výzva Svobodné Evropy a Hlasu pobouřila komunistické vedení

Výzva Svobodné Evropy a Hlasu pobouřila komunistické vedení zdroj: Moderni-dejiny.cz

29. 6. 2011, 12:35 | jaroslavpoks

stalo se 29. června 1989 80. léta

Posluchači rádií Svobodné Evropy a Hlasu Ameriky dnes byli zaskočeni neobvykle intenzivní výzvou, jež zazněla z éteru. Požadavky, které hlasatel nečekaně pronesl během běžného vysílacího programu, pochází od občanské inciativy Charty 77, která již delší dobu nepřímo narušuje plynulý chod státu. Přestože je komprominovaný výčet o sedmi bodech podle vedení KSČ nepřípustný, pravděpodobně proti němu nebude moci zasáhnout.

Podle právních rozborů totiž nezpochybňuje KSČ jako ústavně ustanovenou vedoucí stranu ani nevyzývá ke státnímu převratu. Přesto je její obsah více než ofenzivní na stávající poměry. Požaduje jednoduše

  • okamžité propuštění politických vězňů,
  • nenarušování veřejných shromáždění,
  • svobodu pro neoficiální hnutí,
  • úplné zrušení cenzury,
  • svobodu vyznání,
  • referenda a odborné konzultace o zásadních změnách v zemi,
  • detabuizování některých historických událostí.

Mezi prvními se k výše uvedeným bodům přihlásili mimo jiných mediálně známí občané Jan Křižan, Václav Havel a Saša Vondra. Přes prvotní nejistotu se k nim začíná přidávat stále více občanů, kteří svůj souhlas stvrzují podpisy do petičního archivu, který tak nabývá obrovských rozměrů.

Zdroj: Svedomi.cz, Wikipedia.org

Témata: komunismus, Svobodná Evropa, výzva

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 5. 7. 2020, včera měl(a) svátek Prokop

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt