Vznik funkce ombudsmana je nepravděpodobný

Vznik funkce ombudsmana je nepravděpodobný zdroj: Californiafostercarenews.blogspot.com

4. 6. 2013, 21:53 | Jaroslav Srna

stalo se 4. června 1993 90. léta

Praha – Vláda zatím nepovažuje za nutné ustavit v České republice institut ombudsmana, který by dohlížel na dodržování lidských práv.

Tento institut přitom mají ve svém právním řádu zakotveny dvě blízké postkomunistické země – Maďarsko a Polsko. Maďarský parlament o zřízení ombudsmana rozhodl v úterý.

Kabinet však zatím zaujal podle ministra spravedlnosti Jiřího Nováka k zavedení ombudsmana negativní stanovisko. Ministr uvedl, že vláda na své předposledním zasedání ombudsmanem zabývala jen okrajově a její stanovisko nemusí být konečné.

I proto podle vícepremiéra Jana Kalvody z ODA nelze vládní postoj odpovědně vykládat jako definitivní odmítnutí ombudsmana. Kalvoda sám nepokládá jeho zřízení za nezbytné. „Požadavkem dne je fungování základních demokratických institucí které vyjadřují základní dělbu moci,“ sdělil.

Pro zavedení funkce ombudsmana se několikrát vyslovil prezident Havel. Charakterizoval ho jako instituci, na níž se mohou lidé v nejrůznějších těžkých situacích obrátit a který má ve společnosti vliv a autoritu.

Ombudsmana podle něj částečně supluje prezidentská kancelář, která dostává stovky stížností občanů.

Křištálová kouleVěštecká koule

Český veřejný ochránce práv bude zřízen zákonem č. 349/1999 Sb., o veřejném ochránci práv za Zemanovy vlády. Návrh zákona schválí Poslanecká sněmovna PČR těsnou většinou dne 4. 11. a Senát dne 8. 11. 1999.

Zákon, kterým se zavede do českého právního řádu zcela nový a atypický institut, bude přijat v podobě značně odlišné od původních návrhů, které nebudou přijaty v roce 1993. Bohatých zahraničních zkušeností z činnosti tradičních institucí ombudsmanského typu bude možno při přípravě zákona využít jen rámcově, neboť jejich česká varianta v podobě veřejného ochránce práv vznikne v relativně odlišném právním a společenském prostředí.

Zákon zachová zásadní ombudsmanské principy, v některých otázkách však půjde vlastní cestou.

Zdroj: MF Dnes, 4. června 1993, www.ochrance.cz

Témata: instituce, ombudsman

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 26. 9. 2020, včera měl(a) svátek Zlata

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt