Vzpomínáme na první setkání s rudoarmějci a deset let nerozlučného přátelství

Vzpomínáme na první setkání s rudoarmějci a deset let nerozlučného přátelství zdroj: KCPRymarov.estranky.cz

7. 5. 2012, 20:13 | Jiřina Nováková

stalo se 7. května 1955 50. léta

Byly to nádherné okamžiky, když jsme je vítali a hltali tu přenádhernou vůni svobody a šeříků.

Po těžkých bojích unavení, ale přesto smělí a soustředění a v očích nás všech nepřemožitelní. Hrdinové všech dob – rudoarmějci. Vám s vděčností a láskou…

Byly to ty nejšťastnější chvíle, kdy z nás spadla tíha zběsilé nacistické okupace a tváří v tvář jsme se setkali s našimi osvoboditeli, v kterých jsem zároveň spatřovali naši šťastnou budoucnost. Byly to vzácné chvíle nevýslovného štěstí. Měli ve tvářích laskavost a něhu, která skrývala velkou bolest a utrpení z letitých bojů, když brali do rukou naše děti a zpívali při harmonice lidové písně.

Uplynulo deset let, kdy do historie naší vlasti se psaly obsažné stránky o hospodářství a kulturním rozkvětu, o štěstí lidí a jeho rostoucí síle. Po celou tuto dobu nám opět pomáhal a radil sovětský lid, s nímž nás na věčné časy spojila pouta nerozdělného přátelství.

Uplynulo deset let, která nás přesvědčila o soudržnosti a upevnila pouto a víru v pospolitosti, nadále budování míru za ještě krásnější a šťastnější budoucnost.

Rudé právo, 7. května 1955,  str. 1

Zdroj: Rudé Právo – Archiv.ucl.cas.cz

Témata: komunismus, osvobození, rudá armáda

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Ony ty věčné časy

  MoB, 7. 5. 2012 21:31

  Reagovat

  Ony ty věčné časy netrvaly moc dlouho, skončily vlastně už v roce 1968, a se vším všudy o dalších více než dvacet let později. Během té doby si tu Rusové totálně pokazili pověst a naprosto negovali všechno dobré, co pro nás udělali za války. (A ano, vím, že to zdaleka nebyly jenom dobré věci, ale skutečné zásluhy je nutno uznat – bez ohledu na Stalinovu politiku a ruský imperialismus bojovali řadoví vojáci proti německému nacismu. Chtěli ho, pravda, nahradit ruským komunismem, ale k tomu už jak víme nedošlo.)

  • Napsal jste to hezky,

   Jiřina Nováková, 8. 5. 2012 6:50

   Reagovat

   Napsal jste to hezky, věcně a pravdivě. Zásluhy za války nelze Rusům upřít, oběti a statečnost… Bylo by špatné to nepřiznat a zapomínat. Ale s tou jejich politikou a nám stále vnucovanou oddaností, to bylo nechutné.

Pátek 30. 10. 2020, včera měl(a) svátek Silvie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt