Začíná proces s vedením záškodnického spiknutí proti republice a jejímu lidu

Začíná proces s vedením záškodnického spiknutí proti republice a jejímu lidu zdroj: Ceskatelevize.cz

31. 5. 2012, 16:23 | Michal Karas

stalo se 31. května 1950 50. léta

Praha, Československo – Dnes začíná veliký proces s vedením záškodnického spiknutí proti republice se skupinou Dr. Milady Horákové.

Celkově před soudem stanulo třináct obžalovaných. Jsou obviněni ze špionáže proti republice, puče, kterým, chtěli návrat kapitalistických poměrů před Únorem 1948 nebo také měli podněcovat hněv ostatním obyvatelů k našemu lidově demokratickému zřízení a další zločinům. Není také vyloučeno, že obžalovaní jsou napojeni na Západ, odkud je vše přímo řízeno uprchlými emigranty z národních socialistů jako Zenkl, Drtina nebo Ripka.

Prvního dne tohoto procesu byl proveden výslech vedoucí záškodnické skupiny – tedy Milady Horákové. Na otázky soudců a prokurátorů odpovídala velice vyhýbavě, skákala jim do řeči a navíc se silně vymezila proti obžalobě, že necítí vinna ve všech bodech obžaloby. Byla také například zjištěna skutečnost, že je ji milejší válečný stav ve světě než než zachování míru ve všech socialistických zemích nebo neodpověděla na čí straně by stáli příslušníci SS v případné válce Ameriky proti státům východního bloku.

Seznam obžalovaných

 • JUDr. Milada Horáková (1901), úřednice, bývalá poslankyně strany československých národních socialistů
 • Jan Buchal (1913), štábní strážmistr SNB
 • Vojtěch Dundr (1879), pensista, bývalý ústřední tajemník československé sociálně demokratické strany
 • JUDr. Jiří Hejda (1895), bývalý továrník
 • JUDr. Bedřich Hostička (1914), tajemník Československé strany lidové
 • Záviš Kalandra (1902), novinář
 • Antonie Kleinerová (1901), důchodkyně, bývalá poslankyně strany československých národních socialistů
 • JUDr. Jiří Křížek (1895), advokát
 • JUDr. Josef Nestával (1900), úředník
 • JUDr. Oldřich Pecl (1903), bývalý majitel dolů, právník
 • Prof. JUDr. Zdeněk Peška (1900), univerzitní profesor
 • František Přeučil (1907), nakladatel
 • Františka Zemínová (1882), redaktorka, poslankyně Československé strany národně socialistické

Po první dni tohoto procesu se zrádci republiky jsme promluvili s jedním ze státních prokurátorů, Josefem Urválkem: „Budeme se všichni snažit, aby obžalovaní, kteří jsou viněni z těch nejhorších zločinů proti naší lidově demokratické republice, byli co nejspravedlivěji potrestáni tímto slavným soudem. Předem upozorňujeme, že každý, kdo se proviní proti našemu lidově demokratickému zřízení, bude velmi tvrdě potrestán.“

[poll id=”72″]

Křištálová kouleVěštecká koule

Konečný verdikt soudu činím, který proběhne 8.června 1950: 4 tresty smrti (Horáková, Pecl, Kalandra a Buchal), 4 doživotní tresty (Hejda, Kleinerová,  Přeučil a Nestával) a pět trestů od 15 ti do 28 let těžkého žaláře (Dundr, Hostička, Křížek, Peška a Zemínová)

Jak bude poději zjištěno, tento proces byl zmanipulovaný, proběhl na přání z Moskvy a byl předem připravený z StB. Na procesu také spolupracovali dva sovětští poradci.

Odsouzení v tomto procesu budou rehabilitováni v 60. letech, ale úplná rehabilitace proběhne až po Sametové revoluci.

Jediná přeživší prokurátorka zmanipulovaného procesu Ludmila Brožová-Polednová bude v roce 2007 odsouzena nepodmíněně k šesti letům vězení. V prosinci 2010 jí však bude udělena milost prezidentem ČR Václavem Klausem.

Zdroj: Wikipedia.org, CT24.cz, Archiv.ucl.cas.cz

Témata: komunismus, proces s Miladou Horákovou a spol.

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Polednová neměla nikdy dostat

  MoB, 31. 5. 2012 17:44

  Reagovat

  Polednová neměla nikdy dostat milost. Je to stará nemocná baba, ale flastr si zaslouží. Pravda, nemusela by být ve vězení, ale třeba v domácím vězení (beztak už v podstatě nikam chodit nepotřebuje). Ale milost, to nikdy. Protože po udělení milosti se na ni pohlíží jako na nevinnou a to je sakra špatně. No prostě škoda.

Neděle 12. 7. 2020, včera měl(a) svátek Olga

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt