Zákaz kočování v Československu začíná platit právě dnes

Zákaz kočování v Československu začíná platit právě dnes zdroj: Vincent van Gogh

11. 11. 2011, 9:58 | Michal Ozogán

stalo se 11. listopadu 1958 50. léta

Praha – Zákon schválený na Národním shromážděním 17. října 1958 právě vstoupil v platnost.

Šest set let migrující skupinky Cikánů, tak musí změnit návyky svých předků, aby se mohly stát členy naší bratrské, pracující, společnosti.

Pakliže se novým pravidlům nepřizpůsobí, budou muset, navzdory našim snahám pomoci jim, trávit své dny ve vězení jako kriminálníci.

V §1 je psáno:

„Národní výbory poskytují osobám, které vedou kočovný způsob života, všestrannou pomoc, aby mohly přejít k usedlému způsobu života; zejména jsou povinny těmto osobám pomáhat při opatřování vhodného zaměstnání a ubytování a působit výchovnými prostředky soustavně k tomu, aby se staly řádnými pracujícími občany.“

A aby byl tento zákon řádně dodržován, je třeba stanovit i patřičné tresty: „Kdo setrvá při kočovném způsobu života, přestože mu byla poskytnuta pomoc k trvalému usídlení, bude potrestán pro trestný čin odnětím svobody na 6 měsíců až 3 léta.“

Pevně věříme, že kočovníci poznají kouzlo civilizace a začlení se do společnosti. Je to jediný možný způsob, jak vyřešit cikánskou otázku, která naše země trápí už po staletí.

Křištálová kouleVěštecká koule

Romská otázka bohužel vyřešena nebyla. Migrování přestalo, ale bohužel ne vždy proběhlo vše bez komplikací. Vozům byla zničena kola, koně zastřeleni a Romové se museli usadit tam, kde právě skončili.

Díky komunistické politice začala vznikat ghetta, kde se nepřizpůsobiví spoluobčané shromažďovali. Problém nebyl do dnešního dne vyřešen a je klidně možné, že bude nadále gradovat.

Samotný zákon byl sice v roce 1998 zrušen, ale Romové se už ke svému kočovnému životu nevrátili. Zvykli si na svůj nový, usedlý způsob  života.

Zdroj: PSP.cz, Cikani.estranky.cz, CT24.cz

Témata: kočování, komunismus, Romové, zákaz

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 30. 3. 2020, včera měl(a) svátek Taťána

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt