Základní vojenská služba končí

Základní vojenská služba končí zdroj: Army.cz

18. 11. 2010, 10:20 | jaroslavpoks

stalo se 18. listopadu 2004 21. století

Praha – Václav Klaus, prezident České republiky, dnes podepsal novelu branného zákona, která ruší základní a s ní spjatou civilní službu. Všeobecná branná povinnost, jež byla poprvé vyhlášena roku 1868, tak 1. ledna 2005 po 137 letech platnosti skončí. Poslední vojáci, kteří na vojnu nastoupili letos 30. března, odejdou do zálohy těsně před Vánocemi – 22. prosince.

Návrh branného zákona vytvořený bývalým ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem byl vládou schválen 2. června tohoto roku. Následovala ji Poslanecká sněmovna 24. října a Senát 4. listopadu. Schvalovací proces dnes završil svým podpisem prezident.

Zrušení vojny však neznamená, že Česká republika nebude nadále disponovat ozbrojenými složkami. Součástí novely je i zřízení profesionální, placené armády. Branná povinnost zůstává platná v případech ohrožení státu nebo válečného konfliktu.

V Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku je základní vojenská služba stále v platnosti (Slovensko uvažuje o jejím zrušení k roku 2006).

Zdroj: Army.cz, Wikipedia.org

Témata: armáda, Václav Klaus

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 26. 9. 2020, včera měl(a) svátek Zlata

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt