Zalíbil se mu somrácký styl života, v nápravném zařízení je již potřetí

Zalíbil se mu somrácký styl života, v nápravném zařízení je již potřetí zdroj: Regiony24.cz

13. 4. 2013, 10:07 | Adam Z.

stalo se 13. dubna 1973 70. léta

Josef má rok do důchodu, je to však čilý stařík, zvláště v pohostinských místnostech oplývá temperamentem. Jeho um – je totiž vyučen čalouníkem – většinu času leží ladem, protože Josef nedělá.

„Hospodo, nalej,“ je jeho oblíbené úsloví, jenže zapomíná, že existuje ještě jedno pořekadlo: „Bez peněz do hospody nelez.“ A tak většinou čekal, až mu někdo pivo zaplatí. Netrvalo dlouho a stál před soudem pro přečin příživnictví. Trest byl úměrný – půl roku.

Když se před ním otevřely brány věznice, vedly jeho kroky rovnou do oblíbené hospůdky. „Hospodo, nalej,“ poručil si. Zcela zapomněl, že má poctivě pracovat. Věnoval se navyklému způsobu života. Zanedlouho stál opět před soudem pro trestný čin příživnictví a soud sáhl k přísnějšímu trestu – rok nápravného zařízení.

Loni v dubnu ho pustili. Josef nastoupil u podniku, kde dělal od pětačtyřicátého až do roku 1967, než se mu zalíbil somrácký styl života.

Dobrotu vydržel dělat jen měsíc. Jednoho dne prohlásil: „Skočím si na půlčíka“ a namířil k zadnímu východu z továrny. Šichtu příjemně strávil v hospůdce. Odpoledne si vzpomněl, že musí odpíchnout odchod z práce. Vrátil se tedy zadním vchodem do závodu, sbalil si věci a suverénně přistoupil k píchacím hodinám. Vrávoravý krok ho však prozradil. Strážný ohlásil, že Josef je opilý, a podnik mu udělil důtku za zmeškanou směnu. „Pro pár piví,“ řekl Josef dotčeně a už do práce nepřišel.

A tak se nedávno ocitl před soudem znovu. Tentokrát ho prokurátor žaloval pro přečin proti pracovní kázni. „Slibuju vám…,“ prohlašoval u soudu. Nevěřili mu a poslali ho do nápravného zařízení potřetí.

Zdroj: archiv.ucl.cas.cz

Témata: hospoda, příživnictví

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 10. 4. 2020, včera měl(a) svátek Dušan

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt