Založení nového pivovaru přihlíželi štangasti v hostinci U Císaře rakouského

Založení nového pivovaru přihlíželi štangasti v hostinci U Císaře rakouského zdroj: Ostrava.cz

24. 1. 2012, 7:15 | Michal Ozogán

stalo se 24. ledna 1869 19. stol.

Plzeň – Dnes se v oblíbeném plženském hostinci U Císaře rakouského nekonala žádná taneční zábava, ples ani divadelní představení, a přesto se milovníci piva mohli stát svědky přelomové události, která by mohla výrazně zasáhnout do historie města. Bude vznikat nový pivovar, který naplní jejich skleněné půllitry.

U jednoho ze stolů se konala veledůležitá schůze podnikatelů, jimiž byli například majitel strojíren Emil Škoda, spolumajitel parního mlýna Adolf Hýra nebo stavitel Martin Stelzer. Projednávali právě založení nového plzeňského pivovaru.

Vše probíhalo náramně dobře. Když společně upsali akciovou jistinu v hodnotě jeden milion zlatých, zaplatili celému hostinci rundu zdarma, což vyvolalo vlnu veselí, chvalozpěvů a děkování Gambrinovi, patronu pivovarnictví. Podle slov podnikatelů je to naposledy, co kupují konkurenční pivo. S jejich podnikem to ale ještě není jisté, protože musí získat povolení města.

Nový podnik by měl vyrůst hned vedle budov Měšťanského pivovaru, aby získal přístup ke stejné podzemní vodě. O té se totiž traduje, že má největší vliv na chuť konkurence. Vypadá to, že se tu schyluje k nefalšované pivní válce.

Křištálová kouleVěštecká koule

Podnikatelé získávají povolení od města a za půl roku se v obchodním rejstříku objevuje firma První plzeňský akciový pivovar. Ukáží se jako velmi schopní pivovarníci a jejich zlatavý mok pochválí dokonce i císař František Josef I.

V roce 1919 si pak pivovar nechává zaregistrovat ochrannou známku „Plzeňský Gambrinus“.

Zdroj: CT24.cz, Amo.ostrava.cz

Témata: hospoda, pivo, pivovar, podnikání

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt